Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali İlinde Başmüftülük 162 yerleşim yerinde vakıf mallarını geri alacak

Kırcaali İlinde Başmüftülük 162 yerleşim yerinde vakıf mallarını geri alacak

07 Ağustos 2013

Trud gazetesinin haberine göre Bulgaristan Müslümanları 1949 yılına kadar sahip oldukları 1 500’ü aşan mülkü geri almaya hazır vaziyetteler. Bunun olması mümkün, çünkü Başmüftülük çarlık döneminde ülke çapında var olan yüzlerce Müslüman Cemaatler ve Türk okullarının halefi olarak kabul edildiği bildirildi. Bu kararın Sofya Şehir Mahkemesi tarafından 4 Haziran 2013 tarihinde alındığı ortaya çıktı. Bu kararın Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) ve Bulgar Sosyalist Partisi’nden milletvekilleri tarafından soruna tamamen çözüm yolu açan Dinler Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin teklif sunmalarından birkaç gün önce çıktığı anlaşıldı. Bu kanun değişikliği henüz yürürlüğe girmiş değil, fakat mahkeme kararı, Başmüftülük ve yasa değişikliği girişiminde uyum içinde hareket edildiği anlaşılıyor. Bu mahkeme kararıyla bir zamanlar özel Türk okulları, hayırsever veya dini eğitim kurumlarına ait olan vakıf malları özel bir sicile kayıt edilecek ve gelecekte mülkiyet davalarında karar belirleyici ağırlıkta olacaktır.

Sadece Kırcaali ilinde Başmütülük orman, tarla ve binalar olmak üzere 162 yerleşim yerinde eskiden sahip olduğu mal mülkünü geri alacak. Fakat eskiden Müslümanların Haskovo ve Vidin şehirlerinde bulunan Türk okulları, Turan Derneği ve Şumnu Medreset-ül Nüvvab Okulu’nun sahipleri olduğunun kanıtlanamadığı açıklandı. Başmüftülük, Dupnitsa ve Köstendil’de bulunan cami binalarının da halefisi kabul edilmedi.

Bulgaristan Müslümanları Kırcaali Bölge Tarih Müzesi’nin eski medrese binası, Stara Zagora (Eski Zara) Dinler Müzesi’nin eskiden Hamza Bey Camii binası, Montana Kültür Bilgi Merkezi ve Karlovo Kukla Tiyatrosu’nun binalarına büyük ilgi gösteriyor. Yargıç Nikolay Markov verilen kararın nedenlerini açıklamasında en az 40 Müslüman ailenin yaşadığı herbir yerleşim yerinde bir Müslüman Cemaati oluşturduklarını belirtiyor. Bugün ise birçok yerde böyle cemaatlerin olmadığı, mallarının da ya özel mülk, ya da devlet mülkiyeti veya başka din kurumlarına ait oldukları belli oldu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2458


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS