Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
Kültür Bakanı Petır Stoyanoviç: “Vakıf malları konusu bir asır öncesi çözülmüştür”

Kültür Bakanı Petır Stoyanoviç: “Vakıf malları konusu bir asır öncesi çözülmüştür”

13 Ağustos 2013

Kültür Bakanı Petır Stoyanoviç NOVA TV’de, “Bulgaristan’daki Osmanlı eserleri konusunda iki devlet bir asrı aşkın zaman öncesi anlaşmıştır, fakat Türkiye dilerse bu eserlerin restorasyonu ve bakımı için mali destekte bulunabilir” dedi. Bakan, Osmanlı eserlerinin Türk devletine geri iade edilmesi talebinde bulunduğuna ilişkin haberlerin gerçeği yansıttığı konusunda şüphe duyduğunu ifade etti.

Bakan’ın ifadesine göre Türkiye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Bulgaristan’ı gayrı resmi ziyarette bulunduğu için yaptığı temaslarda ne konuşulduğu ancak tahmin edilebilir. Stoyanoviç, yapılan görüşmede Bulgar basın mensuplarının bulunmamasının Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in gafı olarak değerlendirdi.

Bakan, “Son günlerde konuşulanların doğru olduğunu kabul etsek bile vakıf malları konusunda 1909 yılında Bulgaristan Çarlığı ve Osmanlı İmparatorluğu arasında anlaşma sağlanmıştır. Bu anlaşmaya göre kullanılmayan mülkler Bulgar devletinin idaresi altında kalıyor ve böylece bu durum halledilmiştir” diye yorum yaptı.

Kültür Bakanı’nın bu yorumlarının sebebi Türk basınında Bozdağ’ın Bulgaristan ziyareti sırasında Osmanlı eserleri örneklerinin bakımsız halde olduklarını tespit ettiği ve geri iadesi sorusunu ortaya attığının bildirilmesidir.

Stoyanoviç, “İslam mimarisinin belirli anıtların restorasyonuna gelince tabii ki, Bulgar devleti UNESCO tarafından belirli anıtların bakımı için nasıl yardım alırsa, aynı şekilde İslam mimarisinin çok sayıda anıtlarının da canlandırılması için yardım alması bizim çıkarımızadır.
Türkiye’nin bu taşınmaz kültür varlıklarının bakımı için bize mali destek sağlamasına açığız” diye sözlerine ekledi.

Bulgar Louvre projesine de değinen Bakan, kesinlikle pratikten çok megaloman bir proje olduğunu söyledi. Fakat buna rağmen başlanılan bir şeyin bitmesi gerektiğini belirtti. Bir süre önce Bakan, gelecek müze projesini saçmalık diye değerlendirmişti.

Petır Stoyanoviç, “Ben bu proje konusunda iki şeye dayanıyorum. Birinci kişisel ve siyasi içgüdülerine dayanmaksızın uzmanların görüşüne ve bu projeyi ileriye taşımak benim bir bakan olarak doğrudan doğruya yükümlülüğümdür. Bu proje için artık o kadar çok zaman ve para harcanmıştır ki, onu bitirmememiz günah ve utanç olacak. Maalesef, şu anda sorunlar olumlu şeylerden daha çok, fakat bu proje sonlanacak” diye dile getirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2397


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


emir 2013-08-13 13:49:10
Bakan bey hakli, vakif mallarinin durumu 1909 senesinde ki gibi olmali ve 1912-1989 arasi gasp edilen butun tasinmaz mallar ve topraklar muftuluge geri iade edilmeli.
Varnalı 2013-08-13 14:00:52
Gençler,sözüm sizlere.Ben yaşlı bir insanım.Dedeniz olabilecek yaştayım.Doğup büyüme Varnalıyım. Varna Türklerindenim.
1950 li yılarda,Türkiye Cumhuriyetinin Varna Başkonsolosluğunu çok iyi hatırlarım.
Hayat tecrübeme dayanarak size söylemek istediklerime lütfen dikkat edin.1938 yılı Büyük Önder Atatürkün vefatından sonra Bulgaristan Türklerinin lehine,en yararlı çalışmaları AKP hükümeti yapmıştır.Bazılarınız itiraz edebilir.Açıklama yapmak zorundayım.Bundan önceki hiç bir hükümet'te Büyük elçiler ve Başkonsoloslar bukadar Türk müslüman halkın arasına inip insanımızın dertleri ve problemleri ile ilgilenmemişlerdir.Siz kendiniz KIRCAALİ HABER'DEN İZLİYORSUNUZDUR.Her hafta sonları Büyük elçimiz ve konsoloslarımız,ayrı bir bölgeyi ziyarette bulunuyor,insanların dertlerini dinliyorlar.
Önceden nasıldı.Bilenler bilir.Konsolosluk kapılarında azarlanmaktan,sıkılmaktan sovuk terler döküyorduk.
Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ beyefendiye nediyelim?.
Bir baştan öbür başa,500 kilometre olan BG.de sayın Bozdağ
1900 kilometre dolaştı,üç gün içinde.
Neden?.Daha çok Türke ulaşıp,dertlerini dinleyebilmek için.
Bekir Bozdağdan Allah razı olsun.Bulgaristan Türklerine göstermiş olduğu ilgiden dolayı kendilerine teşekkür ederiz.
Saygılarımla:
Varnalı.
eşek arısı 2013-08-13 14:16:47
bulgar bakana göre işler çok kolay ve basit.1909 da anlaşma yapıldı türkün vakıf maları bulgarın tapusuna geçiyor,bulgaristanda kalan türkler de bulgar olacak....
Hay senin dilini eşek arıları sokmazmı kültür bakanı Petır Stoyanoviç.
emir 2013-08-13 15:00:48
Antlasmayi okuyup oyle yorum yapin.
fes 2013-08-14 08:43:59
Şakşuka dedim yazım silindi, oysa sadece meşhur bir şarkıdan alıntı yapmıştım. Emir bakanın söylediklerini okuduk da, anlaşılan bakan 1909 anlaşmasını senin gibi yorumlamıyor. Yorum farkı çok önemlidir, yazılı metinler çıkarlara göre hep farklı yorumlanır.
Ahmet Aga 2013-08-14 13:15:41
Gazoz kapağımı dedi.
Ahmet Aga 2013-08-15 10:54:29
Varnalı arkadaşım, iyi güzel yazmışsında; iyi niyetle tüm sorunlar çözülürmü?Ayran içip sarhoş olanlarla bu işler olurmu?Daha çok şey yazmak istiyorum ama polemiğin kimseye faydası yok.Haa bu arada bizleri konsolosluk kapılarında rezil eden bürakratlar mevcut durumdada konumlarını koruyorlar, çok fazla birşey değişti zanettme...
Gıcalılı 2013-08-15 16:59:42
Türkiye gayri Müslümlerin malvarlıklarını kiliselere iade ediyorsa Bulgar da vakıf mallarını iaşe etmesi gerekmiyor mu?
Bulgar kilisesi Türkiye'deki 40 fazla gayrimenkulleri almak için dilekçe verdi. Bulgar akıllısı vermeden almak istiyor, var mıdır öyle.
GICALILIYA 2013-08-15 18:43:35
SEVGİLİ GICALILI BULGAR EKSELANSLIĞI VAKFINA OSMANLI PADİŞAHININ VERDİĞİ YERLER TEKRAR İADE EDİLDİ BİLE... KİLİSELERİNİDE İSTANBUL BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ KENDİ BÜTÇESİNDEN 3.000.000.- ( ÜÇ MİLYON ) TL HARCAYARAK ONARIYOR.
BAKALIM AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ BULGARİSTAN BUNLARIN KARŞILIĞINDA NE YAPACAK...?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS