Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Temmuz 2019
HABERLER » Kırcaali
TEKLAS Şirketi, Kırcaali’de üçüncü fabrikasının inşaatına başladı

TEKLAS Şirketi, Kırcaali’de üçüncü fabrikasının inşaatına başladı

14 Ağustos 2013

Otomobiller için kauçuk ürünler üreten Türk TEKLAS Şirketi Kırcaali’deki fabrikasının üçüncü bölümünün inşaatına başladı, dördüncüsünü de kurmaya hazırlanıyor. Haziran’da başlayan inşaat işlerinin 2014 yılının mayıs ayında bitmesi bekleniyor. Yeni bölümün gelecek yılın sonuna kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. Bulgaristan TEKLAS Şirketinin genişletilmesi dünyada otomobil sektörünün devlerinden gelen siparişlerin hızla yükselmesinden kaynaklandı.

TEKLAS Şirketi Müdürü Metin Deniz, “Sadece gelecek yıl şirketin Bulgaristan’da açtığı şubesinin cirosunun yüzde 50 artması bekleniyor. Geçen yıl cironun 37 milyon euro olduğu açıklandı. Bu durum fabrikanın dördüncü bir bölümünün de açılmasını gerektiriyor” diye açıklık getirdi. Sayın Deniz, artık önde gelen marka otomobillerin soğutma sistemleri için lastik parçalar dışında şirket plastik ve metal parçalar içerecek olan bütün soğutma sistemlerini de üretmeyi planladığını belirtti. Şirket Müdürü, “Bulgaristan Teklas şirketinin müşterileri artık sadece yedek parçalar değil, bütün sistemleri arayacaklar. Bu ise ürünün fiyatını ve şirketin kazancını arttıracak. Böylece eski Başbakan Boyko Borisov tarafından açılışı yapılan fabrikanın ikinci bölümünde artık plastik parçalar üretiliyor. Üçüncü bölümde ise termoform şekillenmeyle plastik parçalar yapılacak. Onlar otomobil devleri Volkswagen Grubu, General Motors, Daimler-Benz, BMW ve Reno fabrikalarının montaj hatları için üretiliyor. Bu ürünler otomobillerin yapımında kullanılıyor ve oto yedek parça ticareti için üretilmiyor” diye paylaştı.

Bulgaristan Teklas şirketi projesi 2005 yılında başladı. O zaman alınan kararla Kırcaali yakınında şirketin ilk binasının inşaatına başlandı. 2006 yılında fabrika hazır ve ertesi yıl Volkswagen Grubu, Volkswagen, Skoda, SEAT, Audi, Porsche marka otomobiller için üretim yapıyor. 2008 yılında General Motors, Chevrolet ve Opel markaları için de siparişler almaya başlıyor. 2010 yılında şirket Mercedes-Benz, BMW, Reno ve Fiat temsilcileri tarafından ziyaret ediliyor. O zaman 2011 yılı için ihaleler kazanıyor. Otomobil sektörünün devleriyle ortaklaşa büyük projeler gerçekleştiriyor. Volkswagen Grubu ile yapılan işbirliği uzun vadelidir. 2010 yılında alınan siparişler ikinci bölüm kurulmasını gerektiriyor. Şimdi inşa edilen üçüncü bölüm 10 000 metrekare alan üzerine kurulacak. 2000 metrekare kauçuk karıştırma atölyesi için ayrılacak, 1000 metrekare üzerine ise yeni bir depo inşa edilecek.

Şirket, işçilerine yönelik özel bir politika izliyor. Sadece bu yıl içinde 170 kişi işe alınmıştır. Yılsonuna kadar işçi personelinin toplam sayısı 500’ü aşacak. Üçüncü bölümün de faaliyete geçmesiyle işçilerin sayısı 700 olacak. İdarede 50 kişi çalışıyor, onların yarısı yabancı diller biliyor.

İşçilere sıcak ve çeşitli yemek ve ücretsiz ulaşım sağlanmaktadır. İşçileri, serbest zamanlarında şirketin stadyumunda spor yapabiliyorlar. İşçi işe 450 leva ile başlıyor. Eğitim gördükten sonra yüzde 20 artırılıyor.

Şirket, en kaliteli eğitimli olanları işe alabilmek için yerel meslek liseleriyle kurduğu ilişkileri sürdürüyor. Elektronik Teknik Lisesi öğrencileri fabrikada staj görüyorlar. Fakat temel eğitim Bulgaristan Teklas şirketinde alınandır.

Türkiye ve Rusya’daki fabrikalar ve Avrupa’daki teknolojik merkezlerinde işçiler profesyonel yeterliliğini yükseltiyorlar.

Metin Deniz, “Bizim işçilerimizin gelirleri bölgedeki orta düzeydeki gelirlerin üzerindedir ve o yüzden bu onları celp ediyor” diye vurguladı. Müdür, üretimde robotların da kullanımına başlandığını belirtti. Metin Deniz, “Amacımız Teklas şirketinin otomotiv endüstrisine soğutma parçaları ve sistemleri sağlama alanında Avrupa’da üçüncü kuruluş olmasıdır” diye vurguladı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 6540


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


... 2013-08-14 16:08:40
cironuzu artrırsınız tabi.Hani maaşlara yansıyacak mı hayır .Sanki bana çalışıyorda ciro yukselecekmiş
Perperek Der ki... 2013-08-14 22:12:27
İşçi şirketin ortağı değil ki gelir yükselince maaşı artsın, işçi ne kâra ne de zarara ortaktır sadece emeğini satandır.
fes 2013-08-15 10:37:44
Tam da öyle, işçi emeğini satışa çıkarmış biridir. Türkiye'den sermaye sahibi biri gelmiş fabrika kurmuş ve Kırcaali işçisine emeğini satma fırsatı doğmuş. Gelmeseydi mesela bu fırsat hiç doğmayacak ve Kırcaali işçisi emeğini satamayacak, evde boş boş oturacaktı. Olaya bu açıdan bakmak lazım.

Bir de Türkiye'den Bulgaristan'a göçmenlerin ziyaretleri meselesi var. Bilindiği üzere azımsanmayacak bir insan kitlesi her sene Bulgaristan'ı ziyaret ediyor ve orada hatırı sayılır harcamalar yapıyor. Bu, Bulgaristan ve özelde Bulgaristan türkleri açısından iyi bir şeydir; çünkü bir çok insan bu ziyaretler sayesinde üç beş para kazanıyor ve evine ekmek götürebiliyor.

Ama gelin görün ki, alttan alta bir kıskançlık dalgası zaman zaman su üstüne çıktığını görüyoruz. Türkiye'liler - bize öyle diyorlar - de geldi şu oldu bu oldu, kendilerini çok büyük tutuyorlar falan filan gibi tepkiler. Bence hiç iyi olmuyor tabi; bulgarlardan ırkçı tepkiyi zaten alıyoruz üstüne bir de bu öz kardeşlerimizin davranışı hiç iyi olmuyor.
karanfil 2013-08-15 10:38:19
Gönül isterdiki böyle şirket sahipleri bg türkü olsun ama üzülerek söylüyorum biz sadece emekçiyiz
akm 2013-08-15 20:15:08
çok doğru emekçi olduğumuz kesin hiç öyle kaybetme riskine girmek istemiyoruz kuru maaş az gelsin her ay gelsin inşallah yeni nesilde girişimcilerimiz çıkar
rodopi 2013-08-18 10:57:09
Birde insanlara sağlıklarını kaybetmeden çalışma imkanı sunsalar. Birçok çalışan insan maskesiz koruma kıyafeti olmadan kimyasal maddelerle çalıştırılıyor. Eve gelince yediğimiz yemeğin bile artık tadını alamaz olduk diyorlar. Kimyasal atıklar imha edilmesi gerekirken bazı çalışanlar tarafından halka satılıyor. Bunlara önlem kurulduğundan beri alınmıyor.
Perperek Der ki... 2013-08-20 22:55:51
AB mevzuatı ne güne duruyor eğer standartlar dışında bir çalıştırma durumu mevcutsa bu konularla ilgilenen kurumlar vardır, bunlar bir Türk şirketine caza yağdırmaktan büyük zevk alır.
Perperek Der ki... 2013-08-20 22:57:20
"Eve gelince yediğimiz yemeğin bile artık tadını alamaz olduk diyorlar. "

Ben de eve gidince 70 liralık Yeni Rakı'nın tadını almaz oldum, eğe napçaz şimdi?
barıs daglı 2014-09-27 15:04:00
gercekten ıyı bır ıs imkanı benim bartında 6.sene oldu sızın kadar memnun olmasak ışımızden sonucta geçindirdiğimiz bir ailemiz var sizin oradaki is istihamını bilmiyoruz ama teklas kaucuk bartın adına sglam bir firma teklas ailesine teşekkur
ne yapıcan adımı 2014-10-12 00:54:36
2000kişi olacakmış güldürmesinler nasılsa1sene içinde 1000kişiyi çıkartırlar
HASAN 2015-01-31 02:45:36
Ulen zurna açık açık ben Türk şirketi istemiyorum desene ,ne geveleyip duruyon. Adımı napacan yok bilmem ne, beğenmiyorsan çalışma kardeşim ama çamurda atma zurna
çok önemli değil 2016-01-02 21:29:41
TEKLAS BG KIRDJALİ halkı için iyi bir işyeriydi yeni açıldığında.Devamında İşletme olarak yanlış strateji uyguladılar.İlk önce Türkiye'deki gibi yüksek verim beklendi.İkincisi çok hızlı büğümek ( RUSYA örneğ) .Buradaki sorunları algılayıp tam anlamıyla sorumluluğunu alabilecek yöneticilerin bulunup getirilmemesi.Şu anda yönetici sıkıntısı var işçi sıkıntısı yok TEKLAS KIRDJALİ'de.Tam anlamıyla kontrol yok.Kalitede müşteri şikayetleri çoğaldı.Bu ortam çalışanların güvenini ve motivasyonunu kırdı.Çıkşlar çoğalmaya başladıı.KIRDJALİ'de kimse artık TEKLAS için iyi şeyler söylemiyor.Bu işe giriş ve çıkışlar TEKLAS'ı dahada yıpratacak.Kendi sonlarını kendileri hazırlıyorlar.ALLAH yardımcıları olsun.Bu gidişle fazla ömürü yok TEKLAS'ın.
Teklas Gebze 2017-08-28 22:52:47
Merhaba ekmek yediğimiz yer sonuçta Teklas beni üzen tek şey teklasi bu günlere getiren işcisine değer vermiyor olmasi üzücü sendikasi yok işci hakkini sordugunda kapinin onune koyuyorlar birlik beraberlik yok teklas ta herkes birbirinin ayağini kaydirip yükselme peşinde kisacasi YALAKA çok Teklas büyüyor ama bu buýumenin sonu var cünki uretilen urunlerin son kullanma tarihi yok musteriler stok yapip alimi durduracak buda teklasi zor duruma dusurecek...
ÖMEER DURMUŞOĞLU 2017-11-19 12:19:02
İYİ PAZARLAR ARKADAŞLAR bu hafta 3 gün kırcalıde araştırma yaptım belki birkaç arkadaşla kırcalide plastık ürünler imalatı yapma düşüncemiz olacak yukardaki yorumları okudum teklas şu an 2400 kişiye ekmek veriyor bence bu küçümsenecek bır olay değil teklas ı böyle bir yatırım yaptığından dolayı kutluyorum siz teklasın kazancığı değil biz böyle bir işyeri nasıl açarız onun hesabını yapın iyi çalişmalar

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS