Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin basın açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin basın açıklaması

15 Ağustos 2013

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Ramazan Bayramı vesilesiyle 6-8 Ağustos 2013 tarihlerinde Bulgaristan’a yaptığı gayrıresmi ziyarete ilişkin olarak basında yeralan bazı haberlere açıklık getirmeyi arzu etmektedir.

Büyükelçilik, her şeyden önce, ziyaretle ilgili olarak Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklamalarda yeralan hususları paylaştığını ifade eder.

Büyükelçilik, Türkiye ile Bulgaristan’ın egemen eşitlik ve karşılıklı saygı ilkeleri çerçevesinde iyi birer komşu, dost ve müttefik olduklarını da hatırlatır. Türkiye, Bulgaristan ile ilişkilerini şeffaf bir biçimde yürütmeye öncelik vermektedir. İki ülke arasındaki dostluk ve işbirliği ilişkileri, dini bir vesileyle insani temaslarda bulunma amacını taşıyan bu tür ziyaretlerden endişe duyulmasını gereksiz kılmaktadır. Kaldı ki, yakın geçmişte, Bulgar devlet adamları da Türkiye’ye benzer ziyaretler yaparak Bulgar cemaatiyle temaslarda bulunmuşlardır.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Filibe’de yaptığı konuşmalar, Türkiye’nin vakıf eserleri konusunda Bulgaristan’dan talepte bulunduğu şeklinde yorumlanmıştır. Bu konuşmaların bütünü ele alındığında, Sayın Bozdağ’ın kastettiği hususun, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünün yasal yollardan kendisine iade edilmesini sağlamaya çalıştığı mülkler olduğu ortadadır.

Türkiye’nin Bulgaristan’dan hiçbir gayrımenkul talebi bulunmamaktadır. Türkiye ile Bulgaristan, 20. yüzyılın başlarında 1909, 1913 ve 1925’te imzaladıkları çeşitli anlaşmalarla birbirlerine karşı olan gayrımenkul taleplerinden karşılıklı olarak feragat etmişlerdir. Büyükelçilik, geçmişe ait bu meselelerin, artık ileriye bakmamız gereken 21. yüzyılda bizleri daha fazla meşgul etmesine izin verilmemesi gerektiğine inanmaktadır.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, Bulgaristan yasalarına göre kurulmuş bir kurumdur. Başmüftülüğün, 1944-1989 döneminde millileştirilen mülklerinin kendisine iade edilmesini yine Bulgaristan yasaları çerçevesinde ve Bulgaristan mahkemeleri yoluyla takip etmesinin de doğal bir hak olarak karşılanması gerekir. Bulgaristan’ın eşit vatandaşları olan Müslümanların dini haklarını yasal yollardan takip etmelerinin siyasi polemik konusu yapılması, yargı sürecinin baskılardan korunmasını öngören “sub judice” (“görülmekte olan dava”) ilkesiyle çelişmektedir.

Büyükelçilik, Türkiye’nin de benzer şekilde son 14 ay içinde İstanbul’da yedi adet, Edirne’de de iki adet olmak üzere, toplam dokuz adet gayrımenkulü Türkiye’deki Bulgar cemaatine iade ettiğini hatırlatmaktan onur duyar.

Büyükelçilik, birbirlerine tarihi ve insani unsurlarla bağlanmış olan ve 100 yıldır barış içinde yaşayan Türkiye ve Bulgaristan’ın, aralarındaki teknik özellikli meseleleri yapıcı ve insancıl usullerle ele almaya devam etmelerinin 21. yüzyılın ruhuna uygun olacağını da düşünmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2447


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hasır altından su 2013-08-15 23:28:13
Osmanlıcılık çıkışları sorun yarattı galiba. Atıp tutmalar bir işe yaramıyor anlaşılan. Şam'da Emevi camisinde namaz kılacaktık, o da olmadı. Hizbulşeytanlar Libnan'da pilotlarımızı kaçırıyor, Kahire'de Adeviye meydanı dağıtıldı. Bunlar yetmezmiş gibi içeride hızmet adındaki bir hareket 11 maddelik bir ultimatom yayınladı, resmen aba altından sopa gösteriyorlar. Ne olacak halimiz diye kara kara düşünmekteyiz.
RAZGRAD_KIRCALİ BİRLİĞİ KARDEŞ 2013-08-16 09:41:01
Arkadaşlar Hürriyet ve şeref partisin madalyanın arkasına bakın istanbulda korkman bir toplantı düzenledi bir tiyatro sahnesi sergilediler.oysa bu düzmece sahne baştan planlanmış korkmanı oturtmuşlar soru soryuyor şahsın biri
bizi neden 23 yıl bu partiye mahkum ettiniz diyor. (zengin biri ,parası olan biri)
DPS ahmet zamanında girmelerine izin vermedi yada toprak bastı uyguladı
TÜRKİYE kökenli destekçileri hök e karalama kampanyası dışlama politikası uygulayanlar KİMLER ,ne işle uğraşırlar Arazi alıcıları,fırıncı,tekstilci,meyve üreticisi,marketçi,nakliyeci,turizm şirketi,un buğday tuccarları,mısır tucarları belediye başkanları ve akrabaları işadamı yatırımcısı,iküçük esnaflar (bazıları bereket konvoyuyla geldi)5 taksi
DPS nin kendi halkı için muhafaza ettiği alanlara bg türkü girmeli
Bizim bir kez daha esir düşme lüx sümüz yok ,bir kez daha esir düşmemeliyiz.
Gıcalılı 2013-08-16 10:54:47
RAZGRAD_KIRCALİ BİRLİĞİ KARDEŞ
----------------------------------------------------
Sen ya gereğinden fazla akıllısın yada olan üstü geri zekalısın.
Hala DPS yönetimini savunuyorsan diyecek bir şey yok.
Abe akıllı kardeşim bu gün başta kanıtlanmış DS ajanı olan Lütfi Mestan olmak üzere DPS kime hizmet ediyor. Sakın Bulgaristan'da azınlıklara diye saçmalama. Zaten yazdıkların saçmadan başka bir şey değildir. Eyyyyyyyyyyyy akıllı kardeşlerim siz kendi ırkına ihanet ediyorsunuz bütün Bulgaristan'da yaşayan halka ihanet ediyorsunuz. Yazık çok yazık. İlahi adalet olduğunu unutmayın.
Er 2013-08-16 13:50:43
4 yil sozde anti komuniz bir hukumet bulgaristani yonetti birde HOH karsiti ide . bekir bozdagin hukumeti ( bozdagin hukumeti de HOH karsiti idi) ile 4 yil bulgaristani yoneten anti komunist hukumet neden bu sorunu cozmedi? hani kardes gibi anlasiyorlardi bu iki hukumet, ne oldu? Hani sorun yaratan HOH idi, ne oldu?

Simdi bekir bozdagin bulgaristan ziyareti sanki ici bos bir anti komuniz propagandasindan ibaret.
... 2013-08-16 14:13:32
Pardon ama ne ihanetini gördün .Sizin elinizde sihirli değnekmi var
soru-cevap 2013-08-18 07:23:32
Er sen bunların adamısın, bilirsin. lütvilen a. doğan bayram namazı kıldılar mı yoksam ''namaz allah ile kul arasındadır'' deyip zıbarıp kaldılar mı?

bi de şunu saoracam sana, hacı bektaş'ta olduğu gibi sn. bekir bozdağ'a saldırmak senin de aklından geçti mi?
rE 2013-08-18 14:07:32
sen namazin farsca bir kelime oldugnu kesin bilmiyorsun , kuranda namaz yoktur . Uyduruk namaza gidipte vakitlerini bosa harcamalarina luzumda yok.


Bu arada seker bayrami kurban bayrami dini bayrammi?
doktor Ziya Şen 2013-08-19 16:25:09
Bilenler bir soru soracağım: Hangisi daha üstün bir kişidir, namaz kılmayan çok iyi bir doktor mu, yoksa namazını hiç sektirmeyen mesleksiz biri mi? Mesela Peygamberimiz indinde hangisi daha makbuldür?
soru-cevap 2013-08-19 17:20:59
ziya, sen tıp mektebinde okurken praktika dersinde yanlişlıkla sana YARAKmitsin vurmuşlar onun için böyle alakasız kıyaslamalar yapıyon. doktur olmuşun ama adam olamamışın...
sonadan göme ak mantulu, parayı görünce bitarafın kalkmış...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS