Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Plamen Oreşarski hükümetine destek mitingine yaklaşık 2000 kişi katıldı

Kırcaali’de Plamen Oreşarski hükümetine destek mitingine yaklaşık 2000 kişi katıldı

25 Ağustos 2013

Pazar akşamı Kırcaali merkezindeki Belediye Kültür Merkezi önünde Plamen Oreşarski hükümetine destek mitingi düzenlendi. Mitinge Kırcaali’den ve il çapından gelen otobüslerle yaklaşık 2000 kişi katıldı. Ayrıca Sofya’dan da bir otobüs dolusu destekçiler geldiler. Destek mitinginde Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Milko Bagdasarov da katıldı. BSP ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partilerinin Kırcaali ve yerel teşkilatlarının yöneticileri de buradaydı.

Yarım saat süren miting Bulgaristan’a Şans, Oreşarski’ye Şans sloganı altında Kırcaali Girişim Komitesi tarafından düzenlendi. Göstericiler, “Bizlere yardımcı olamazsanız, engel de olmayın”, “Bizleri bölmeyin Sayın Plevneliev”, “Buraya farklı siyasi görüşleri olan insanlar toplandık, fakat davamız aynı-yeni hükümete çalışması için şans verilmesini istiyoruz” yazılı pankartlarla hükümete desteğini gösterdiler.

Kırcaali mitingine desteklemek için Varna’dan gelen asıl adı Mihail Mihaylov olan ünlü Bulgar rap sanatçısı Mişo Şamara yaptığı konuşmasında “Ben bir sanatçıyım, işim şarkı söylemek. Ancak haklar elimden alınırsa şarki söylemem arka planda kalır. Bizim özgürlüğümüz için savaşmamız gerekiyor. Plamen Oreşarski ve kabinesi ülkemizdeki demokrasiyi yeniden geri getirmeye çalışıyor“ diye belirtti. Rapçı, son yıllarda ülkeyi diktatör gibi yöneten Boyko Borisov’un tekrar iktidara gelmesinin engellenmesinin ancak şimdiki hükümetin desteklenmesiyle olacağını kaydetti. Mişo Şamara, “Plamen Oreşarski hükümeti düşerse, dürüst seçimler yapılması şanşı yok” diye vurguladı. Kırcaali’de Sofya’dan iki misli daha fazla kişinin Plamen Oreşarski’ye destek mitingine geldiğini görmek beni mutlu ediyor” diye kaydetti. Borisov’un dört yıl iktidarda olduğu sırada, “Pis komünistler, pis Türkler!” diye konuşmalarına başladığının ve farklı etnik gruplar arasında kin aşıladığının altını çizdi. Rap sanatçısı, “Bulgaristan, burada doğan herkes içindir ve kanunlarla tanrı karşısında hepimiz aynıyız” diye vurguladı.

Diğer konuşmacılar da GERB Partisi ve onun Başkanı Boyko Borisov’u eleştirdiler.
Daha sonra tekrar eline mikrofonu alan rapçı, Boyko Borisov’un engelli bir vatandaşı tehdit ettiğini ileri sürerek, aynı şekilde kendisi de onu tehdit etti.

Girişim Komitesi’nden Stoyan Boriçev, “Biz Plamen Oreşarski hükümetini destekliyoruz, çünkü bu hükümet tüm ülkenin din farkı yapılmadan, sosyal statüs ve başka kriterlere bakılmaksızın dürüst vatandaşları tarafından kanunen seçildi. Önceki iktidar bizim ulusumuzu bölmeye çalıştı. Fakat biz buna izin vermeyeceğiz, çünkü ancak birlik, beraberlik içinde güçlü oluruz ve hakettiğiğimiz gibi yaşarız. Herkese iş olur ve ailelere geçim kaynağı sağlanır. Biz Plamen Oreşarski’yi destekleyen parti sempatizanlarına güveniyoruz” dedi. Daha sonra GERB partisinin iktidarı sırasında polislerin Kırcaali’de asılsız iddialarla Mustafa ailesine evinde düzenlediği baskını ve uyguladıkları şiddeti, ülke içinde yapılan daha başka haksız tutuklama olaylarını hatırlattı.

Ardino’dan mitinge gelen 43 yaşındaki Şahin Bayram Kırcaali Haber için, “Bu hükümetin Bulgaristan halkı yararına çalışacağına inandığım için buradayım. İşsizliğin giderilmesi, vergilerin azaltılması, yani vatandaşın yaşam kalitesinin yükseltilmesi için elinden geleni yapacağından eminim” diye paylaştı.

Bir yandan miting sürerken, diğer yandan Plaman Oreşarski hükümetini desteklemek ve Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in görevden alınması için başlatılan imza kampanyası yürütülüyordu. Kırcaaliler bu kampanyaya katılmak üzere uzun bir kuyruk oluşturdular.

Mitimnge gelenlerin çoğu önceden partiler tarafından yapılan bir organizasyon olmaksızın burada olduklarını söylediler.

Kırcaali, Sofya dışında Nova Zagora, Troyan, Blagoevgrad, Troyan’dan sonra Plamen Oreşarski hükümetine desteğini göstermek için vatandaşların toplandığı dördüncü şehir.

Organizatörlein ifadesine göre şu ana kadar başkent dışında yapılanların arasında Kırcaali mitingi en kalabalık olanıdır.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS