Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Müftülük binası, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle belediye tarafından mühürlendi

Müftülük binası, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle belediye tarafından mühürlendi

18 Eylül 2013

Osmanlı döneminde Bulgaristan Haskova’da yapılan tarihi Eski Camii’nin bahçesinde bulunan Haskova Müftülük binası, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle belediye tarafından mühürlendi.

Bulgaristan’da bulunan Haskova Müftülük binasının mühürlenmesinin ardından, Haskova Müftüsü Basri Eminefendi, Edirne’de Bulgaristan, Azerbaycan, Kırım Türkleri Federasyonu temsilciliği aracılığıyla yardım talebinde bulundu.

Bulgaristan, Azerbaycan, Kırım Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Trakya Bölge Sorumlusu Naci Şentürk, Haskova Başmüftüsü Basri Eminefendi’nin kendisini aradığını, Haskova’da bulunan Eski Camii’nin bahçesinde bulunan müftülüğün mühürlendiğini söylediğini, telefon görüşmesinin ardından kendisinin Haskova’ya giderek müftü Eminefendi ile görüştüğünü dile getirdi.

Şentürk, “Burada bulunan tarihi caminin bahçesine 4 adet dükkan yapıldığını, bu dükkanların birinde Haskova Müftülüğü olarak hizmet verdikleri kaydedildi. Bu dükkanların yapılırken Haskova Belediyesi’nden izin alınarak yapıldığı da bana söylendi. Buna rağmen belediyeye ruhsat için başvuru yapıldığında ruhsat belediye tarafından verilmeyerekmüftülük mühürleniyor. Müftü Basri Eminefendi durumu Sofya Başmüftülüğü’ne bildiriyor. Sofya Başmüftülüğü de konu ile ilgili olarak aralarında bulunan 83 vakıf eserine sahip olmak için dava açıyor. Haskova Belediye Başkanı Georgi İvanov da bu davadan rahatsız olduğunu Haskova Başmüftüsü Basri Eminefendi’ye iletiyor. Bu davayı çekmeleridurumunda müftülüğü açacaklarını ve ruhsatını vereceğini belirtiyor. Haskova Başmüftüsü Basri Eminefendi de davayı kendisinin açmadığını Sofya Başmüftülüğü tarafından açıldığını, onun için davanın geri çekilemeyeceğini söylüyor. Bunu üzerine Belediye Başkanı Georgi İvanov da ‘ben belediye başkanı olduğum sürece o müftülüğe ruhsat alamazsınız diyor’” şeklinde konuştu.

Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Şentürk, süreçle ilgili olarak davanın devam ettiğini belirterek, “Ben Haskova Milletvekili Mehmet Ataman beyi aradım ama kendisine ulaşamadım. Ben de basın vasıtasıyla konunun üzerinde durulmasını istedim. Edirne’de iki adet Bulgaristan kilisesi var, herhangi bir sorun yaşamıyorlar. Ama maalesef Bulgaristan’da camilerimizle ilgili sorunlar yaşıyoruz, anlamak mümkün değil. Ayrıca Haskova, Edirne ile kardeş şehir. Bu amaçla Haskova Başmüftüsü bana Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’den de yardım talebinde bulunduğunu iletti” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS