Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan'da "telekulak" skandalı

Bulgaristan'da "telekulak" skandalı

19 Eylül 2013

Bulgaristan'da "telekulak" skandalı sürerken Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tsatsarov, eski hükümet döneminde 875 kişinin telefon görüşmelerin yasadışı dinlenildiklerini bildirdi.

Tsatsarov, Bulgaristan'ın ana muhalefet Avrupalı Gelişimi için Vatandaşlar Partisinden (GERB) milletvekili olan, eski başbakan yardımcısı ve eski İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov döneminde çok sayıda kişilerin telefonların dinlenilmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanlığına bağlı kod adı "SDOTO" olan bir birimde görevli kişilerin özel not defterlerini incelediklerini belirten Tsatsarov, "Devasa bir iş yaptık, büyük çaba gösterdik" dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı, SDOTO biriminin kontrolsüz çalışmaları konusunda araştırmaların sonucunda telefonları dinlenen kişilerin kimliklerini tespit yapmaya çalıştı. Tsatsarov, "El yazısı ile doldurulmuş görevlilerin küçük not defterlerini araştırıp, her bir numaranın sahibinin kimin olduğunu belirlemeye çalışıyoruz" diye konuştu. Tsatsarov'a göre, telefonu yasadışı dinlenen kişilerin arasında bir savcı da yer alıyor.

Tsatsarov, "telekulak" skandalıyla ilgili soruşturmanın, açılacak dava ile ilgili tanıklık ifadeleri büyük değer taşıyan Nikola Nikolov adlı bir kişinin geçenlerde trafik kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle soruşturmanın zorlaştığını itiraf etti.

Telekulak skandalıyla ilgili iddianamesi hazırlanan eski İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov, suçlu bulunması durumunda 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Tsvetanov, başka çalışmalarıyla ilgili suç işlediği gerekçesiyle 10 Ekim'de yargılanmak üzere ilk kez mahkeme heyeti önüne çıkarılacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS