Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Önümüzdeki yıl en yüksek emekli maaşı 960 leva olacak

Önümüzdeki yıl en yüksek emekli maaşı 960 leva olacak

28 Eylül 2013

Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı Danışma Konseyi’nden sonra Bulgaristan’da en yüksek emekli maaşının 960 levaya ulaşacağı açıklandı. Devlet yöneticileriyle sosyal ortaklar, bu değişikliğin yeni emekli olanların aylıklarından başka 2000 yılından önce emekli olanların aylıkları için de geçerli olduğuna kanaat getirdiler.

Uzmanların ifadesine göre ülkede yaklaşık 53 000 emekli hak ettikleri miktardan düşük emekli ücret almaktadır, fakat önümüzdeki yıldan itibaren artık onlar emekli aylığını gerçek miktarında alacaklar. Eski Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı İvan Neykov, “Danışma Konseyi için güzel bir gündü. 2014 yılında tavan emekli maaşının düşmesi gerektiği konusunda hemfikir olup uzlaşmaya varılmasını başardık” diye kaydetti.

Değişikliklerle tüm emekli aylıklarının hesaplanmasında aynı modelin uygulanması amaçlanıyor. Bu şekilde hesaplandığında emekli aylığı sigorta gelirinin yüzde 40’ını oluşturacak. Tavan emekli maaşı gelecek yıl için planlanan 2 400 levalık asgari sigorta gelirinin yüzde 40’ına eşit olacak. Sosyal Sigorta Kodeksi’ne göre şu anda 770 levalık azami sigorta priminden yüzde 35 oranında kısıtlanmış tavan ücretlerinin gelecek yıldan itibaren yürürlükten kaldırılması gerekir. Fakat bu sadece yeni emekli olanlar için geçerlidir.

Bir hafta önce Milli Televizyon’da Çalışma ve Sosyal Bakanı Hasan Ademov, yaşlılara yönelik ayrımcılığın önlenmesi için emekli olmanın en adil biçimde ve dayanışma üzerine yapılacak şeklinin arandığını belirtmişti. Bakanın ifadesine göre Milli Sigorta Kurumu’nun bütçesinde eksiklik yok ve bu yılsonuna kadar tüm emekli aylıklarının ödenmesi garanti edilmektedir.

Üstelik bu yılsonunda en fakir emekli kesimine ek ödeme yapılması mümkün. Aralık ayında kabul edilecek 2014 Ulusla İstihdam Eylem Planı’na gelince Suriyeli mültecilere iş verecek kuruluşların teşvik edilmesi için kaynak ayrılması öngörülmektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS