Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Gülün başkenti Isparta Bulgaristan’a rakip oluyor

Gülün başkenti Isparta Bulgaristan’a rakip oluyor

02 Ekim 2013

Bakanlığın gül üreticilerine aldığı desteği artırma kararı Ispartalı üreticileri sevindirdi. Süs bitkisi statüsünden sanayi ürünü haline gelmesiyle gül üretim merkezi Isparta, Bulgaristan’a rakip olacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Isparta'nın gül çiçeğini endüstri ürünü kapsamına aldı. Bakanlık mazot ve gübre desteğini gül çiçeği için yüzde 102 oranında artışla 6.90 liradan 14 liraya yükseltti. Bu desteklerden faydalanmak isteyenler 31 Aralık 2013 tarihine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının il ve ilçe teşkilatlarına başvuru yapabilecek.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, yağ gülünün, süs bitkilerinden çıkarılarak yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri kategorisine alınmasıyla mazot ve gübre desteğinin yüzde 102 oranında artırılmasının Isparta'ya büyük kazanç sağlayacağını söyledi. Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar ve Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik'le birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i ziyaret ettiklerini kaydeden Başdeğirmen, "Gül ve gül ürünleriyle ilgili dosya sunduk. Dosyadaki en önemli talep güldeki statü değişikliğiydi. Bu kabul edildi ve çok mutluyuz" diye konuştu.

Isparta Bulgaristan’a rakip olacak

ITSO seçimlerinden önce 3 ana konuları olduğunu ifade eden Başdeğirmen, "Bunların ilki gül ürünlerinin statüsünün değiştirilmesi sorunuydu. Süs bitkisi statüsünden çıkarılıp sanayi ürünü haline getirilmesi sözüydü. Bulgaristan gülcülükte ciddi bir rakip. Japonya'da da bunu gördük. Güçlü üretici olmamız açısından devlet desteğine kesinlikle ihtiyacımız vardı. Bakanlık gerekli değişikliği yaparak bize bildirdi" dedi.

100 yıllık sorun çözüldü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın gülde hem statü değişikliği hem de teşvik verdiğine dikkat çeken Başdeğirmen "Yüzde 102 oranında bir artışla üreticimize destek aldık. Hem statü değişti hem de teşvik alınmış oldu. Ekstra bir teşvik almış olduk. İkinci bölge teşvikindeyiz ama bu aldığımız teşvik beşinci bölge teşvikine eşdeğer bir teşviktir. 100 yıldır Isparta ihracatta destek arıyordu. 100 yıllık sorun çözüldü" diye konuştu.

Kaynak: akşam


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS