Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Mustafa Sarıgül, Kırcaali’de Rumeli Türkleri İle Buluştu (Video)

Mustafa Sarıgül, Kırcaali’de Rumeli Türkleri İle Buluştu (Video)

04 Ekim 2013

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Koşukavak ilçesini ziyaret etti. Başkan Sarıgül, burada düzenlenen “Geleneksel Seyit Baba Anma Etkinlikleri”nin açılış törenine katıldı.

Koşukavak Belediye Başkanı Sebihan Mehmet tarafından karşılanan Sarıgül’e, ilçedeki Rumeli Türkleri yoğun sevgi gösterisinde bulundu.

Meydanda toplanan kalabalığa hitap eden Sarıgül, Rumeli Türkleri’nin Türk tarihinin en önemli sayfalarını yazdıklarını, vatanımızın kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün de bu büyük tarihin en parlak sayfasını yazan bir Rumeli Türkü olduğunu vurguladı. Sarıgül şunları söyledi:

“Türkler, tarihin her sayfasında vardır. Büyük bir ulus olmak da budur. Büyük ulus olmak övünülecek, onur duyulacak bir şeydir; ancak büyük ulusların daima büyük düşmanları vardır. Büyük uluslar aynı zamanda dünyada en çok zulme uğrayan, dünyada en çok sıkıntı çeken uluslardır.

Balkanlar’da yıllarca süren savaşlar, çekilen büyük acılar günümüz sorunları içinde unutulup gitmektedir. Soylu olmak, büyük ulus olmak zor bir iştir. Tarihte fethedilen toprakları övgüyle, şan ve şerefle anarız ama kaybedilen topraklarda bıraktığımız insanımızı çoğu kez unutmuşuzdur. Onun için bu topraklarda kendi kimliğini, kendi inancını kaybetmeden onurla yaşamayı bilen sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum. Hiç unutmayalım ki köklerine, örfüne, adetine, inancına sahip çıkanlar büyük ve kalıcı olabilirler. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkesi, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesidir. Yaşadığınız bu topraklarda huzur ve güven içinde kardeşçe yaşanması en yürekten dileğimdir.”

Törenin ardından önce Koşukavak Belediyesi'ni ziyaret eden Sarıgül, burada Belediye Başkanı Sebihan Mehmet ile bir süre görüştü. Ziyaret için Başkan Sarıgül'e teşekkür eden Mehmet, başkana koş atı maketi hediye ederek, "Bu atlar her yarışı kazandı. İnşallah sizde kazanacaksınız dedi.

Sarıgül’ün bir sonraki durağı ise Kırcaali Belediyesi oldu. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis tarafından oldukça sıcak bir şekilde karşılanan Sarıgül, burada yaptığı görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına ilişkin sinyali de verdi. Sarıgül, “Şimdi sizinle burada, yarın Büyükşehirde sonunda da Ankara’da görüşeceğiz inşallah” dedi.

Kendilerine yapılan ziyaretten memnun olduklarını ancak tekrarını da istediklerini belirten Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, “Balkanlıları anlamanız için Kırcaali ve bölgeyi iyi tanımanız gerekiyor. Rodoplar ve Kırcaali her zaman için balkanların başkenti olarak bilinir. Girdiğiniz yolda yolunuz açık olsun. Hepimizin yolu açık olsun. Bu yolda biz beraber yürümeye hazırız. Zaten beraber de yürümemiz gerekiyor” diye konuştu.

Yapılan görüşmenin ardından Başkan Azis, Sarıgül’de Rodoplarda oldukça kıymetli olan ve uğur getirdiğine inanılan ahat taşı tablosu hediye etti. Başkan Sarıgül, son olarak bölgedeki Türk esnafları da ziyaret edip selamladıktan sonra ülkeye döndü.

Geleneksel Seyit Baba Anma Etkinliklerine Rumelili Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı, Rumelili Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Rıfat Yakupoğlu, Rumelili Balkan Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Basri Efendi, Rumelili Balkan Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Cemal Vatansever, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Olcay Özgön, İzmir BAL-GÖÇ Derneği Başkanı Hamdi Kanlıoğlu, Bursa Koşukavaklılar Derneği Başkanı Dr.Sadık Cesur, İzmir Bornova Belediye Başkan Vekili ve daha çok sayıda dernek temsilcileri katıldı.

Mustafa Sarıgül'ün Koşukavak'taki konuşması:

Kaynak: DHA / İHA/ Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS