Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Hayvanlarda kızamık hastalığının yaygınlaşmaması için önlemler alındı

Hayvanlarda kızamık hastalığının yaygınlaşmaması için önlemler alındı

10 Ekim 2013

Kırcaali Bölge Acil Epidemiyoloji Komisyonu’nun bugün gerçekleştirdiği oturumunda Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü ve Momçilgrad Sınır Polisi Müdürlüğü’nün Makas Sınır Kapısı bölgesi ve il dahilindeki Bulgar-Yunan sınırında kontrolü arttırmaları kararı alındı. Bunun sebebi diğer bölgelerde koyun ve keçilerde rastlanan kızamık hastalığının Kırcaali bölgesine yayılmasının önlenmesidir. Canlı koyun ve keçilerin sevkine yasak getirildi, ancak hayvanların veterinerler tarafından muayene edildikten sonra hastalık teşhisi konulduğunda acil olarak kesilmesi üzere sevkine izin verilmektedir.

Tarım ve Gıda Bakanı Dimitır Grekov’un emirnamesiyle Burgas, Yanbol, Haskovo, Kırcaali, Smolyan (Paşmaklı) ve Blagoevgrad illerinde geviş getiren hayvanların pazara çıkarılması ve sergilenmesine yasak koyulmuştu. Burgas’ın Stoilovo ve Blagoevgrad’ın Koçan köylerinde koyun ve keçilerde kızamık hastalığı olduğu kanıtlandı. Kızamık, hayvanlarda büyük zararlara yol açan salgın yapan bir virüstür, fakat insanların hayatı açısından tehlikeli değildir.

Kırcaali Bölge Gıda Güvenliği Müdürlüğü’nden ağustos ayından beri Kırcaali ilinde hayvanların muayene edildiği ve kızamık hastalığı tespit edilmediği açıklandı.

Kırcaali Bölge Acil Epidemiyoloji Komisyonu’nun bugünkü oturumunda ayrıca hayvan sahiplerinin koyun ve keçi sürülerinin karışmasına izin vermemeleri ve kökeni bilinmeyen hayvan satın almamaları karar alındı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS