Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Küçük işletmelere faizsiz kredi veriliyor

Küçük işletmelere faizsiz kredi veriliyor

19 Kasım 2013

Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva, “Bulgaristan Kalkınma Bankası (BBR) küçük ve orta ölçekli işletmelere faizsiz kredi vermeye başladı. Faiz ödemeleri Rekabet Edebilirlik Programı kapsamında yapılacak” diye bildirdi.

Kalkınma Bankası İcra Müdürü Bilyan Balev, “Kredi faizleri kredi süresinin ilk iki ya da üç yılı için AB programları tarafından ödenecek” diye belirtti. Onun ifadesine göre BBR’nin kredi faizleri yüzde 6’nın altına düşecek. Banka yeniden yapılanma sürecinde ve 1 milyon levaya kadar borç veren en küçük şirketler için bir mikro finans kuruluşuna dönüşecek.

Birkaç ay içinde bankanın bünyesinde yeni sermaye yatırımları fonu faaliyete geçecek. Öncelikli olarak küçük ve yeni faaliyete geçen şirketlere, ihracata yönelik firmalara ve gençlerin istihdamı için kredi sağlanacak. Bankaya bağlı Mikro Finans Kurumu ( MFI ) onun bünyesinde çalışmaya başlayacak, ihracat kredisi için yeni bir birim açılacak. MFİ’ye finans sağlayan Jobs Programı’nın ülkedeki ofisleri, bankanın şubeleri haline gelecek, ancak kredi vermekle meşgul olmayıp daha çok danışmanlık büroları olarak çalışacak.

Balev, “Gelecek yıl piyasaya sunulacak üç değişik faiz oranları olan yeni bir bölgesel ürün geliştiriliyor. Çok düşük büyüme ve yüksek işsizlik oranı olan bölgeler için faiz oranları da düşük olacak. Daha gelişik bölgeler için faizler de daha yüksek olacak. En yüksek istihdam ve en çok gelişmiş bölgeler içinse faiz oranları da en yüksek düzeyde olacak” diye açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS