Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da hükümet karşıtı protestolar

Bulgaristan’da hükümet karşıtı protestolar

05 Aralık 2013

Bulgaristan’da hükümet karşıtı protestolar sürerken, İçişleri Bakanlığı personelinin yetkilerinin genişletilmesini öngören bir yasa tasarısına karşı çıkan üniversite öğrencileri bugün de Parlamento önünde gösteri yaptı.

Parlamento binası çevresinde kurulan demir barikatları tekme atarak yıkmaya çalışan göstericiler, Parlamento binasına domates, yumurta, elma ve kırmızı boya kavanozları fırlattı. Atılan domateslerin bazılarının Bulgar polisine isabet etmesi üzerine, jandarma timleri barikatların dışına çıkarak, göstericileri tek tek kontrol etmeye başladı.

Eylemler sonucunda ellerinde kırmızı boyaya rastlanan şüpheli üniversite öğrencisi 2 genç kız gözaltına alındı. Öğrencileri taşıyan jandarma aracına ses bomlaları atan ve araç çevresinde canlı kordon oluşturan göstericilerin eylemleri Bulgar polisince bastırıldı.

Ülkenin 2014 bütçe oylamalarının yapıldığı Parlamento çevresinde saatlerce hükümet, siyasi sistem ve milletvekillerine karşı slogan atan göstericiler, daha sonra Parlemento binası yanındaki Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniveritesi binasına doğru çekildi. Öğrenciler bina önündeki merkez kavşağı kuşatarak, bir süre trafiği engellediler.

Polis ve jandarmanın aldığı sıkı güvenlik önlemleri sonucunda gösteriler olaysız sona erdi.
Bulgaristan’da Başbakan Plamen Oreşarski’nin koalisyon hükümeti karşıtı protestolar 5 ayı aşkın süredir devam ediyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS