Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
Bulgaristan İstanbul Başkonsolosunun BAL-GÖÇ Ziyareti

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosunun BAL-GÖÇ Ziyareti

06 Aralık 2013

Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Aleksander Velev, Başkâtip Veselin Bozhilov ve gazeteci Nihal Özergan BAL-GÖÇ ve B.G.F Genel Merkezini ziyaret ettiler. Başkonsolos Velev, Balkan coğrafyasından göç edenlerin ve özellikle Bulgaristan kökenlilerin çoğunlukta üyesi olduğu en büyük federasyon olan B.G.F.’yi ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Velev, İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı bölgelerde çeşitli ziyaretlerde bulunarak daha iyi hizmet için değişik örgütlerle fikir alış verişinde bulunduklarını ve bu anlamda da İzmir’i de ziyaret ettiklerini söyledi.

Velev, 12 Mayıs Bulgaristan seçimleri doğrultusunda Türkiye de sandık açılması ve seçimlerin başarılı ve sorunsuz bir şekilde geçmesinde büyük katkısı olan BAL-GÖÇ ve B.G.F üyesi derneklere “Sizin işiniz olmamasına rağmen ve hiçbir beklenti içinde olmadan çok önemli lojistik destek sağladınız, çok teşekkür ederim” dedi.

Genel Başkan Doç. Dr. Yüksel Özkan, genel seçimlerde dilekçe veren yaklaşık 6000 seçmenin seçim listelerde yer almaması büyük tepki doğurduğunu ve dernek yöneticileri olarak da bu sorulara muhatap olduklarını anlattı. Ayrıca birçok seçmenin dilekçesinde belirttiği oy kullanım bölgesi listesinde yer almaması ve uzak bölge seçim listelerine yazılmış olmalarına da bir anlam veremediklerini belirten Genel Başkan Özkan, yaşanan sıkıntılardan ve eksiklerden gelecekteki seçimler için ders çıkarmak gerektiğine inandıklarından bunları daha önce seçim yetkililerine anlattıklarını ve bu ziyarette de dile getirdiklerini söyledi. Başkonsolos Velev ise, toplanan dilekçelerin değerlendirilmesinde çalışan personel sayısının yetersiz kaldığını, elektronik ortamda dilekçe kabulünün gecikmeli olarak devreye girmesi ve dilekçelerde eksik adres bilgileri gibi nedenlerin bu aksaklıklara yol açtığını belirtti.

Başkan Özkan, Bulgaristan Dışişleri yetkilileri ile yaptıkları her görüşmede vize konusu gündeme geldiğini vurguladı. “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, dünyada örnekleri var” diyerek bir müracaat ile çok giriş-çıkışlı vizenin Brüksel’in kurallarına da ters düşmediğini söyleyerek bunun iyi bir çözüm olacağını söyleyerek öneride bulundu.

“Örneğin Amerika bir müracaatınızda size on yılık vize veriyor, buna benzer bir uygulama Bulgaristan ile kökleri bulunan şahıslara neden uygulanmasın ki”. Bu konuda Bulgaristan Dışişlerine ve Parlamentosuna iletmek üzere rapor hazırladıklarını ifade eden Doç. Dr. Yüksel Özkan, Bayramlarda yüz binlerce Bulgaristan kökenli Türkün doğdukları veya büyüklerini göç ettikleri bölgeleri memleketim diyerek ziyaret ettiklerini ve bunun Bulgaristan ekonomisine ciddi bir girdi sağladığını söyledi. Çok girişli-çıkışlı vizelerin uygulamaya girmesi ile bu ziyaretlerin çok daha artacağını, kış, yaz ve kaplıca turizmine katkıların çok anlamlı olacağına inandığını da ayrıca belirtti.

İki ülke arasında kültürel işbirliğin daha da artmasını arzu ettiklerini ve buna da bir Sivil Toplum Örgütü olarak hazır olduklarını ifade eden Yüksel Özkan, Başkonsolos Velev’e bu nazik ziyareti için teşekkür etti. Sıcak ve samimi bir havada süren görüşmeler “Bursa Kebabı” menüsü ile ünlü bir mekânda öğlen yemeğinde de devam etti.

Görüşmelerden sonra Sayın Velev, Genel Başkan Özkan’a bu misafirperverliklerinin anısına engelliler gününde Burgaz’da engelli çocukların el yapımı olan bir plaketi takdim etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS