Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye gönderilmeleri uluslararası hukuka aykırı

Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye gönderilmeleri uluslararası hukuka aykırı

06 Aralık 2013

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Adrian Edwards, Suriyeli sığınmacıların son haftalarda Bulgaristan sınırında zorla Türkiye’ye gönderildiğine dair kaygı verici raporlar bulunduğunu belirterek, bu durumun uluslararası hukuka aykırı olduğunu bildirdi.

Edwards, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde yapılan basın toplantısında, BMMYK’nın Bulgaristan’daki sığınmacılarakoruma sağlamak ve onların koşullarını iyileştirmek için bu ülkeye yardımcı olduğunu ifade ederek, Bulgaristan’da halihazırda üçte ikisi Suriyeli 8 bin 800 sığınmacı bulunduğunu kaydetti.

Sığınmacı kabul merkezlerindeki koşulların kış aylarının gelmesiyle daha da kötüleştiğini ifade eden Edwards, Bulgar yetkililerin bu hafta yazlık çadırlarda kalan sığınmacıları bitmemiş binalara yerleştirdiğini, ancak bu binalardaki su ve temizlik sistemlerinin bir an önce tamamlanması gerektiğini bildirdi.

Geçen hafta Sofya’da ikisi Suriyeli üç sığınmacıya saldırıldığını anımsatan Edwards, ’Bulgaristan’daki yabancı düşmanlığının artışından kaygılıyız’ dedi. Edwards, yetkilileri yabancı düşmanlığının artmasını engellemek için önlem almaya çağırdıklarını kaydetti.

Sığınma talebinin bir suç olmadığını ve gözaltına almanın son çare olması gerektiğini vurgulayan Edwards, diğer taraftan Bulgar hükümeti tarafından Türkiye-Bulgaristan sınırına 1400 polis yerleştirildiğini ve 30 kilometre tel örgü çekildiğini anımsattı.

Edwards, ’Suriyeli sığınmacıların son haftalarda Bulgaristan sınırında zorla Türkiye’ye gönderildiğine dair kaygı verici raporlar var. Bu uluslararası hukuka aykırıdır’ dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS