Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Kızılhaçı, Sofya'daki sığınmacı çocuklarına el uzattı

Bulgaristan Kızılhaçı, Sofya'daki sığınmacı çocuklarına el uzattı

09 Aralık 2013

Bulgaristan'da Kızılhaç yardım ekibi, başkent Sofya'da bulunan üç sığınmacı kabul merkezine haftalık ziyaretlerde bulunarak sıcak çorba dağıtıyor ve sığınmacı çocuklara eğlenceli oyunlarla dil öğretiyor.

Gıda yardımının yanı sıra üniversite öğrencilerinden oluşan pedagojik formasyona sahip gönüllüler ekibi, kabul merkezlerindeki çocuklara çeşitli oyun ve şarkılarla temel Bulgarca eğitimi vermeye çalışıyor.

Ekip başkanı Kızılhaç temsilcisi Desislava İlieva, AA'ya yaptığı açıklamada, her hafta düzenlenen ziyaretlerin bayram gibi geçtiğini, sığınmacı çocuklarının yüzünü anlık da olsa güldürmeyi başarabildiklerini söylüyor.

İlieva, "Haftanın diğer günlerinde ülke genelinde tüm sığınmacı merkezlerine imkanlarımız dahilinde paketlenmiş yiyecekler, elbise ve battaniyeler dağıtıyoruz. Ancak çalışmalarımızın en zevkli yönü, çocukların sosyal entegrasyonunu sağlamak amacıyla yaptığımız çalışmalardır" diyor.

- Kilit sözcük "daira"

Sofya'daki sığınmacılar yurdunun bahçesinde ve spor salonunda Kızılhaç ekiplerinin çocuklarla düzenlediği etkinliklerde en sık duyulan sözcük "daira". Kızılhaç eğitmenleri, çalışmalarında Arapçada "daire" anlamına gelen bu sözcüğü kullanarak, çocukları el ele tutuşmaya çağırıyor ve daha sonra tekerlemelerle bazı Bulgarca sözcükleri öğretmeye başlıyor.

Desislava İlieva, Kızılhaç'ın ilk ziyaretinin ardından çocukların tavırlarının değiştiğini fark ettiklerini söylüyor, "Anneleri bizimle duygularını paylaşmaya çalışırken, çocuklarının 4 aydır ilk kez mutlu olduklarını, yurt koridorlarında şarkılar söylemeye başladıklarını dile getiriyorlar" diyor.

Sığınmacılar, Bulgaristan'ın maddi durumunun sınırlı olması nedeniyle kendilerine daha iyi bir ortam sağlanamamasını anlayışla karşıladıklarını ifade ediyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS