Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
TÜMEP Balkan Gazetecileri Ekibi TRT Stüdyolarında

TÜMEP Balkan Gazetecileri Ekibi TRT Stüdyolarında

10 Aralık 2013

BYEGM TÜMEP kapsmında Balkan ülkelerinden gelen gazeteciler, eğitimlerinin ikinci haftasına da TRT ‘de başladı.Balkan ekibi ilk durakları olan TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi’nde, Müze Müdürü Suat Yüksel tarafından karşılandı. Müze turuna radyo ve drama stüdyosundan başlayan ekibe, sesli yayın tarihi hakkında bilgi veren Suat Yüksel, radyoda ilk anonsun 1927’de yapıldığını anlattı. Bu bölümde radyo yayıncılığıyla ilgili tarihi görselleri yakından inceleme fırsatı bulan gazeticiler, hatıra olarak bir deneme kaydı da yapma fırsatı buldular.

Ardından televizyon yayıncılığının tarihi sürecinin ilk örnekleriyle anlatıldığı bölüme geçen Balkan gazetecileri, spiker Zafer Cilasun tarafından 1968’de ilk haber anonsunun yapıldığı stüdyonun canlandırıldığı bölümü de gördüler.

Balkan ekibi, TRT’nin çocuk ve eğlence yayınları geçmişinin tanıtıldığı Grup Şurup ve 23 Nisan bölümü ile eğlence bölümünde keyifli anlar yaşadı. Televizyon stüdyosun da ise ekip büyük bir süpriz ile karşılaştı. TRT’nin teknik ekibi tarafından kendilerine sağlanan imkânla, stüdyoda deneme programı çeken ekip, hatıralarından silinmeyecek bir anıya sahip oldu.

Fotoğraf canlandırma stüdyosunda ilk çizgi reklam filmini izleyen ve teknik hakkında bilgi alan Balkan gazetecileri daha sonra sanal stüdyoya geçerek, burada sanal karakterlerin nasıl canlandırıldığını uygulamalı olarak görme şansı yakaladı.

Son olarak müzenin kostüm ve aksesuar bölümüne gezen ekip, TRT de yayımlanan bazı dönem dizi ve filmelerinde kullanılan kıyafetleri ve aksesuarları yakından gördü.

Müze ziyaretinin tamamladıktan sonra ekibin ikinci durağı TRT devamlılık stüdyosunda TRT AVAZ oldu. Gazeteciler, Yayın Yönetim Müdürü Coşkun Akkaynak eşliğinde kanalın yayın odalarını ve canlı yayın stüdyosunu gezip ve yayınlar hakkında bilgi aldı. Ardından Sevgi Stüdyosu’na geçen ekip burada da değişik programların çekimlerinin yapıldığı stüdyoların dekorlarını gördü.

Son olarak TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanlığı’na giden Balkan Gazetecileri, kendi ülkele masalarında çalışan yetkililerle tanışma ve sohbet etme fırsatı buldu.

Kaynak: Dilek Adalı Osman


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS