Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başmüftü Hacı: "Osmanlı'dan kalan vakıf mallarımızın iadesi için Bulgaristan mahkemelerine başvurduk"

Başmüftü Hacı: "Osmanlı'dan kalan vakıf mallarımızın iadesi için Bulgaristan mahkemelerine başvurduk"

13 Aralık 2013

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü ve Sofya Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü Mustafa Aliş Hacı, "Osmanlı'dan kalan vakıf mallarımızın iadesi için Bulgaristan mahkemelerine başvurduk" dedi.

Bir etkinliğe katılmak için Eskişehir'e gelen Hacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk dünyasında yaşayan Müslümanların probleminin herkesin ortak sorunu olduğunu belirterek, Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'dan çekilmesinin ardından kendilerinin adeta yetim kaldığını kaydetti.

Bulgaristan'da azınlık statüsünde yaşadıklarını ifade eden Hacı, "Bundan dolayı yaşanan bütün acıların geride kalmasını istiyoruz. Dini eğitimimizi Türkiye'nin katkılarıyla almak istiyoruz. Din eğitimini doğru anlamak ve doğru anlatmamız lazım" diye konuştu.

Hacı, gayrimüslim bir ülkede Müslüman olmanın zorluklarını yaşadıklarına değinerek, uzun yıllar komünistliğin idaresinde kaldıklarından o dönemde din eğitimiyle ilgili her şeyin yasak olduğunu bildirdi.

Komünizmin çökmesinin ardından Müslüman gençlerin yeniden İslam ile tanıştığını anlatan Hacı, şöyle devam etti:
"Bugün, Osmanlı'dan kalan vakıf mallarımızın iadesi için Bulgaristan mahkemelerine başvurduk. Bundan dolayı Bulgaristan parlamentosundan dinler yasasını değiştirmesini bekliyoruz çünkü mevcut yasa herkese eşit şekilde hakkını vermiyor. Bir Avrupa ülkesi olan Bulgaristan'ın herkese eşit hakkı sunması gerekiyor. Demokratik haklarımızı istiyoruz. Osmanlı Devleti döneminde gayrimüslimlere hak vermişiz. Bulgaristan'daki kiliselerin yüzde 95'i, Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Osmanlı'dan sonra yaklaşık 2 bin camimiz yıkıldı. Bugün ihtiyacımız olan yerlere cami inşa etmek, Osmanlı'dan kalma camilerimizin de iade edilmesini istiyoruz."

Hacı, Türkiye'den her konuda destek gördüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS