Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali esnafı: Yunanlar değil Türkler yüzümüzü güldürüyor

Kırcaali esnafı: Yunanlar değil Türkler yüzümüzü güldürüyor

20 Aralık 2013

9 Eylül’de açılan Yunanistan-Bulgaristan sınır kapısının ardından yaklaşık üç bucuk ay geçti. Yıllardır bir türlü açılamayan Makas sınır kapısı, açıldığı gün iki ülkeden binlerce vatandaş sınırdan giriş-çıkış yaptı. Büyük heyecanla beklenen açılışın ardından iki ülkenin vatandaşı Gümülcine ve Kırcaali şehirlerine giderek oralarını gezme ve alışveriş yapma fırsatını buldu.

Kırcaali’nin pazarı olan cumartesi günleri Yunanistan’dan gelen vatandaşların yoğunluğu dikkat çekmişti. Ancak sınır kapısının açılışından daha üç ay geçmesine rağmen gözle görülür oranda azalma gözlendi.

Kırcaali esnaflarından Şenol Mehmet, “Makas sınır kapısının açılışından sonra Yunanistan vatandaşları bir yoğunluk gösterdiği doğrudur. Ancak bir ay sonra bu yoğunluktan eser kalmadı. Açılışın ardından üç bucuk ay geçti, yeni yıla yaklaşıyoruz ancak Yunanistan’dan gelen ve alışveriş yapan yok denilecek kadar az. Yerel medyada çeşitli haberler çıktı. `Makas sınır kapısının açılışı en çok esnafın yüzünü güldürdü` diye başlıklar atıldı. Bizim yüzümüzü Yunanistan vatandaşları değil, Türkiye’den gelen Türk vatandaşları güldürüyor. Onlardan başka yoğun alışveriş yapan olmuyor. Bu yüzden pazardaki esnafın Türkiyeli görünce yüzünde bir tebessüm oluşuyor. Türkler çok cömert ve pazarlıksız alışveriş yapıyorlar. Bizim yüzümüzü Yunanlar değil, Türkler güldürüyor” dedi.

Esnafa göre Bulgaristan ekonomisinin canlanması için sadece Yunanistan sınır kapıları açılması değil, Türk vatandaşlarına ülkemize serbest giriş yapma imkanları sağlanması gerekiyor.

Kaynak: Sebahat AHMET


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS