Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
İşsizlerin, iş için başka şehre taşınmalarını devlet sübvanse edecek

İşsizlerin, iş için başka şehre taşınmalarını devlet sübvanse edecek

25 Aralık 2013

Hükümetin İstihdam İçin Ulusal Planı’nda yer alan önlemlerde devletin, işsizlerin kendilerine iş sağlanabileceği başka bir şehre taşınmaları için yardım ödemesi öngörülüyor.

Sübvansiyon 600 leva tutarında olacak ve işsiz kişinin ev eşyalarını yeni şehre taşımak için verilecek. Bu para bir kereliğine ödenecek.

Bir işsize başka bir şehirde iş bulunduğu taktirde oraya taşınması için ödenen yardım, yol masrafları için ödenilen sübvansiyonun alternatifi olacak. Eğer işsiz başka bir şehre taşınmak istemezse, devlet tarafından yol masraflarının yüzde 50’sine kadar karşılanacak, fakat ayda 100 levayı geçmemelidir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Ademov tarafından önerilen sosyal önlemler hükümetin son oturumunda onaylandı. Önerilerden birinde eğitim gören veya uzun süren bir kursa katılan işsizlere kira parası ödenmesi öngörülüyor. Devlet, kira için günlük 35 levaya kadar para sağlayacak.

İşsizlerin kirasının ikamet adresinden eğitim merkezine günlük yapılan yol masraflarından daha ucuz olduğu halde kira yardımı alma hakkına sahip olacaklar. Yol masrafları için günde 10 levaya kadar para ödenecek.

İşsizin kirada olup eğitimi 30 günden fazla sürerse, evine gitmesi için ayda 60 leva alacak.
2013 yılında olduğu gibi kursa katılan işsizlere 8 leva günlük ücret sağlanacak.

İşsizlere istihdam sağlanması taktirde devlet tarafından sübvanse edilen en yüksek 450 levalık ücret ödenecek. Bu maaş İstihdam Kurumu tarafından iş bürolarına alınan psikoloji uzmanı ve işletmecilere verilecek.

2014 İstihdam İçin Ulusal Planı’nda, bir işsize iş bürosuna kayıtlı olduğu ilk 3 ay içerisinde her gün iş tekliflerinde bulunulması da öngörülüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS