Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Soydan, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir ile görüştü

Soydan, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir ile görüştü

29 Aralık 2013

Balkan Basın Birliği Genel Başkanı Ali Soydan, Bulgaristan ve Makedonya’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Genel Başkan Ali Soydan ilk önce Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da meslektaşları ile bir araya geldi.

Daha sonra Makedonya’ya geçen Ali Soydan Üsküp’te Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir’i, Makedonya Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Zehriyan Salih' i, Türkiye’nin Makedonya Büyükelçilik Müsteşarı Sinan Ertay’ı ziyaret etti.

Ali Soydan yaptığı ziyaretlerde Balkan coğrafyasında yaşayan Türklerin, soydaşlarımızın ve mazlumların dünyaya seslerini duyurmak amacıyla geçen yıl genel merkezi Türkiye Edirne olan 10 ülkeden 50 gazeteci ile birlikte Balkan Basın Birliğini kurduklarını anlattı.

Makedonya Devlet Televizyonu ile Devlet Radyosu’na da açıklamalarda bulunan Soydan,
Makedonya, Sırbistan, Kosova, Moldova, Romanya, Bosna Hersek’te örgütlenmenin tamamlandığını, Bulgaristan, Yunanistan ve Arnavutluk’ta da en kısa sürede örgütlenme çalışmalarının tamamlanacağını belirtti.

Soydan, örgütlenmenin tamamlanmasının ardından Balkan Gazeteciler Birliği Federasyonu’nu kurmak için Bakanlar Kuruluna başvuracaklarını ifade etti.

Balkan Basın Birliği’nin Nisan ayında Makedonya da toplanacağını ifade eden Soydan, şöyle devam etti:
“Kuracağımız bu uluslararası birlikle, Balkan coğrafyasında yaşayan tüm soydaş ve akraba toplulukları birbirleri ile olabilecek kültürel ilişkilerin devamını sağlamak istiyoruz. 7 dilde tüm balkanlara hitaben Balkan Gazete adıyla bir internet gazetesi çıkartacağız. Ayrıca yine birlik üyesi ülkelerin dillerinde yayın yapacak radyo ve televizyon kurulacak. Böylece Balkan ülkelerin tamamını tanıtmayı ve bu ülkelerdeki olumsuz gelişmeleri dünyaya duyurmak amacıyla Brüksel ve Newyork’ta ofis açacağız. Kısaca Balkan coğrafyasında yaşayan Türklerin, soydaşlarımızın ve mazlumların dünyada sesi olacağız.”

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS