Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
BM'den 'sığınmacıları Bulgaristan'a göndermeyin' uyarısı

BM'den 'sığınmacıları Bulgaristan'a göndermeyin' uyarısı

04 Ocak 2014

Birlemiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Bulgaristan'da sığınmacıların kötü muameleyle karşılaştığını ve diğer Avrupa ülkelerinin sığınmacıları bu ülkeye iade etmemesi gerektiğini söyledi.

BMMYK sözcüsü Babar Baloch, 'Bulgaristan'daki sığınmacılar, kabul şartlarında ve sığınma prosedürlerindeki eksiklikler sebebiyle insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele görme konusunda gerçek bir rikle karşı karşıya' dedi.

BMMYK bu sebeple, sığınmacıların ilk ayak bastığı Avrupa ülkesine geri gönderilmelerini öngören kuralların üç ay süreyle askıya alınması çağrısında bulundu.

Baloch, Bulgaristan'daki mülteci kamplarında gıda ve sağlık hizmetlerinde eksiklikler gibi 'içler acısı' şartlara rastladıklarını söyledi.

BM yetkilisi aynı zamanda Bulgaristan'ın, sığınmacıların ülkeye girmesinin önüne geçmeye çalıştığına dair endişelerini de dile getirdi.

Bulgaristan'ın durumu iyileştirmek için bazı çabaları bulunduğuna değinen Baloch, yine de açıklanan politikalarla gerçek durum arasında farklılıklar bulunduğunu belirtti ve özellikle Suriye'deki iç savaştan kaçarak bu ülkeye gelenlerin sayısındaki artışın da durumu kötüleştirdiğini söyledi.

AB'nin en yoksul ülkesi olan Bulgaristan, daha önce de diğer ülkelere sığınmacı yükünü paylaşma çağrısında bulunmuştu. Baloch, Bulgaristan'ın AB üyesi olduğu 2007 yılından bu yana ülkeye yılda ortalama bin sığınma başvuru yapıldığını, bu sayının 2013'te ise 9 bin olduğunu söyledi.

Kaynak: EurActiv


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS