Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Tütün üreticileri Makas yolunu kapattılar

Tütün üreticileri Makas yolunu kapattılar

10 Ocak 2014

Bugün Doğu Rodoplar’dan tütün üreticilerin Yunanistan’a giden Makas yolunu kapattılar. Protestoya başlıca sınıra yakın Kızılağaç (Kirkovo) ve Koşukavak (Krumovgrad) belediyelerinden oryantal tütün üreticileri katıldı.

Belediye başkanları, “Tütün üreticileri, satın alım kampanyasının geciktirilmesinden dolayı büyük endişe duyuyor. Kampanyanın başladığı bölgelerde ise tütüne çok düşük fiyat ödeniyor” diye paylaştılar. Koşukavak Tarım Kooperatifi Başkanı Ognyan Slavyanov, “Bu yıl üretimin iyi kalitede olmasına rağmen, 1 kilo tütüne geçen yıla kıyasla 1,5-2 leva daha düşük fiyat ödeniyor.

Tütün şirketleri, ortalama 4,50’den 5,60 levaya kadar fiyat veriyorlar, çok seyrek durumlarda 6,50 levayı geçiyor. Tütünler bu fiyata 1991 yılında satılıyordu” diye yorumladı.

Protesto gösterisi, Kızılağaç köyü yol ayrımında düzenlendi. Kızılağaç’ın Arabacı (Cerovo) köyü muhtarı İvo Çakırov, “Protestoya katıldık, çünkü artık bu duruma dayanılmıyor. Tütün sahipleri ürünlerinin küflenmeye başlamasından yakınıyorlar. Devlet, tütünler için minimum alım fiyatını garanti etmesi ve tütün alım süresini belirlemesi gerekiyor” dedi. Protestoya bölgeden belediye başkanları ve milletvekilleri de katıldı.

Son yıllarda Kırcaali bölgesinde tütün üretiminde ciddi bir düşüş görülüyor. Yeni Pazar (Çernooçene) bölgesinde bu yıl ancak 300 ton tütün üretilmiştir. Bundan 10 yıl önce ise 8 misli daha fazla üretim kaydediliyordu.

Foto: http://www.kardjali.bgvesti.net/

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS