Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Projesi

Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Projesi

19 Ocak 2014

Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Projesi'nin (Balkanişbirliği), Bulgaristan etabı tamamlandı.

Projenin yürütme kurulu başkanı Cihangir İşbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa Büyükşehir Belediyesinin de desteklediği proje kapsamında Bulgaristan'ın Rusçuk, Şumnu, Cebel, Kırcaali ve Sofya merkezleri ile ağırlıklı olarak Türk ve Müslümanların yaşadığı küçük yerleşim birimlerinde incelemelerde bulunarak, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi ve diplomatik çevrelerle görüşüp işbirliği zemininin gelişmesi adına önemli adımlar attıklarını söyledi.

Bulgaristan'ın, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Hırvatistan'ın ardından ziyaret ettikleri 8'inci ülke olduğunu anlatan İşbilir, yakın bir zaman içinde Romanya, Slovenya ve Yunanistan'a da ziyaret gerçekleştireceklerini anlattı.

İşbilir, Bulgaristan'daki görüşmelerin çok verimli geçtiğini, Türk ve Müslüman topluluğun sıkıntılarını yakından öğrenme fırsatı bulduklarını ayrıca bölgeye yapılabilecek yatırım ve destekler konusunda da yetkililerden doyurucu bilgiler aldıklarını ifade ederek, bu ülkedeki Türk ve Müslümanlar ile Bulgar halklarının birbirine bakış açılarını da öğrenme fırsatı bulduklarını bildirdi.

Proje yürütme kurulu olarak Bulgaristan'da detaylı bir saha araştırması gerçekleştirmeyi ve proje havuzunu netleştirmeyi hedeflediklerini anlatan İşbilir, "Proje somut hale gelmeye başladı. Şimdiden veri tabanımızda 100'ün üzerinde proje birikti" dedi.

İşbilir, Türkiye'den Balkan ülkelerine çok ciddi yatırımlar yapıldığını, tarihi eserlerin restorasyonu ve diğer etkinlikler anlamında da çok ciddi çalışmalar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Ancak bu yatırım ve çalışmalarda zaman zaman aksaklıklar yaşandığını gözlemliyoruz. Bu enerjinin daha gerçekçi ve doğru kullanılması için başlatılan proje oldukça verimli ilerliyor. 100 yıl önce koptuğumuz Balkanlar bölgesiyle bugüne kadar bağlarımız hep devam etmiş. Biz bu bağların daha güçlü ve sarsılmaz olması için çabalıyoruz. Hedefimiz önümüzdeki yıldan itibaren Balkan ülkelerine yatırım yapacak, orada çalışmalar yürütecek kurum ve kuruluşlara sağlıklı bir rehber, veri tabanı oluşturmak."

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS