Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan'ın KEİ Dönem Başkanlığındaki Öncelikleri

Bulgaristan'ın KEİ Dönem Başkanlığındaki Öncelikleri

23 Ocak 2014

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Roussi Ivanov, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) dönem başkanlığında, bölgeye ilgiyi artırmak ve yabancı yatırımcı çekebilmek için üye ülkeler arasında çoklu işbirliği geliştireceklerini bildirdi.

Ivanov, KEİ'nin İstinye'deki Genel Sekretaryası'nı ziyaret ettikten sonra düzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan'ın KEİ dönem başkanlığındaki önceliklerini hakkında bilgi verdi.

KEİ'nin bölgedeki etkinliğini, uluslararası arenada bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmayı hedeflediklerini belirten Ivanov, bu kapsamda sonuç odaklı projelere ağırlık verileceğini kaydetti.

Ivanov, üye ülkeler arasındaki etkileşimin güçlendirilmesiyle diğer bölgesel ve uluslararası örgütlerle işbirliğinin öncelikli konulardan biri olduğunu ifade etti.

Gözlemci üyelerin yanı sıra sektörel partnerlerle de ilişkilerin geliştirileceğini belirten Ivanov, "KEİ dönem başkanlığında, bölgeye ilgiyi artırmak ve yabancı yatırımcı çekebilmek için üye ülkeler arasında çoklu işbirliğini geliştireceğiz" dedi.

Ivanov, üye ülkelerin ulaşım, sağlık, tarım, iletişim ve haberleşme teknolojisi, organize suçlarla mücadele gibi alanlardaki işbirliğini ileri götürmek için de çalışmalar yürütüleceğini vurguladı.

Kendi dönemlerinde ilk kez üye ülkeler arasında gençlik ve spor alanında da işbirliğine gidileceğini anlatan Ivanov, ulusal gençlik politikalarında tecrübe paylaşımı, gençlerin sorunlarına çözüm arama, sporun mali ve ekonomik boyutları ile ekonomik kalkınmaya ve istihdama etkilerinin değerlendirileceğini söyledi.

Ivanov, 1 Ocak-30 Haziran'ı kapsayan dönem başkanlıklarında KEİ ülkelerinin, Dışişleri, Ulaştırma, İçişleri, Gençlik ve Spor bakanlıkları düzeyinde dört ayrı toplantı yapacaklarını belirtti.

Görevi halihazırda AB Dönem Başkanı olan Yunanistan'a devredeceklerini aktaran Ivanov, KEİ ile AB arasında işbirliği yollarını geliştirmenin de diğer bir öncelikleri olduğunu sözlerine ekledi.

KEİ Genel Sekreteri Dr. Victor Tvırcun da üye ülkelerin kamu ve özel sektör alanındaki işbirliklerini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bölgesel kalkınma ve işbirliği kuruluşlarıyla yakın bir işbirliği politikası izleneceğini vurgulayan Tvırcun, insanların ihtiyaçları paralelinde somut sonuç alınabilecek projeleri hayata geçirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Tvırcun, KEİ'nin sadece bölgesinde değil, uluslararası arenada da fark edilmesi ve etkinliğini artırması hedefinin bu dönemde de süreceğini ifade etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS