Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Ulusal bayramda Ataka partisinden ırkçı gösteri

Ulusal bayramda Ataka partisinden ırkçı gösteri

03 Mart 2014

Bulgaristan’ın Ulusal bayramı nedeniyle bugün ırkçı Ataka partisi geleneksel miting yürüyüşü düzenledi. Irkçı parti lideri Volen Siderov basına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan’da Ortodoks Hıristiyan değerlerine bağlı kalma çabasındayız. Bugün Rusyalıların bizi kurtarmadığı şeklinde saçmalıklar duyuyorum. Bu nedenle de bu yürüyüşü yapıyoruz. Avrupa Parlamentosu’nun bize gaylerin evlenmesini ve ensest ilişkileri empoze etmesini istemiyoruz. Bizim değerlerimiz Batının değerlerinden farklı. Bunları Ataka partisinden başka bir parti dile getirmeyecek” dedi.

Milliyetçi lider, “Batı Avrupa ülkeleri bizi sömürmeye devam ediyor. `Büyük` Avrupa Birliği her yönden üzerimize baskı uyguluyor ve birinin buna dur demesi lazım. Meclis’e sunduğumuz 10 maddeli taleplerimizi yerine getirmek için yeterince zaman tanıyoruz. Bu ayki Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplantısının sonuna kadar süre veriyoruz. İktidardakilerin taleplerimizi yerine getirmelerini bekliyoruz. Aksi takdirde iktidardan düşebileceklerini göstereceğiz. Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin de bu konuda görüşünü bilmek istiyoruz. Sadece sosyal medyada yazdıkları boş laflarla olmayacak, harekete geçip çalışmak lazım.Bugün siyasetçilerimiz soyut bir kurtuluştan bahsediyorlar. Ankara tarafından kulaklarının çekilmesinden korkuyorlar. Bulgaristan, uygulanan bir soykırım ve cehaletten kurtulmuştur ve bugüne kadar hala kendine gelemiyor. Türkiye bizden özür dileyip, her hangi bir açıdan bize karşı dürüst davranmak zorundadır.

Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin birkaç gün önce Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede gerektiği gibi davranmadı. Bu yüzden Vigenin’in istifasını istiyoruz. O da Eski Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un hatalarını yapıyor. Bu da Bulgar Sosyalist Partisi (BSP), GERB ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partilerinin el birliğiyle hareket ettiklerini gösteriyor. Sadece Ataka partisi milli çıkarlarımızı savunuyor” diye konuştu.
Ataka’nın yürüyüşüne binlerce kişinin katıldığı bildirildi.

Devrim şarkıları çalan bir kamyonun üzerinde olan Siderov, “Hücüm, İleri! Yaşasın Bulgaristan, Ataka Yaşasın! Bayramımız Kutlu Olsun! Türk Esaretinden Kurtuluşu Kutlu Olsun!” sözleriyle yürüyüşü başlattı. Göstericilerin ellerinde çok sayıda Ataka partisi ve Bulgar bayrağının yanı sıra, “Millet Uyan, Millet Kurtul. Ataka-Özgürlük, Diğerlerine Ölüm” yazılı pankart da vardı.

Miting yürüyüşünün sıkı polis denetiminde gerçekleştirildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS