Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Razgrad ve Kırcaali tiyatroları, tiyatro ve müzik merkezlerine dönüştürülüyor

Razgrad ve Kırcaali tiyatroları, tiyatro ve müzik merkezlerine dönüştürülüyor

05 Mart 2014

Bakanlar Kurulunun kararnamesiyle bazı kültür kurumlarının yapılarının değiştirilmesi ve Nikolay Haytov Rodop Drama Tiyarosu açılmasına karar verildi. Bu kararnameyle 2010 ve 2011 yıllarında bazı bölgelerde birleştirilen drama ve kukla tiyatrolarının yeniden aktif olarak sanat faaliyetlerine devam edip sanatseverlere kaliteli gösteri sunmaları amaçlanıyor.

Kararnameyle Silistre’deki, drama ve kukla tiyatrosuna, Dobriç şehrindeki Yordan Yovkov Tiyatro Merkezi, Yordan Yovkov Drama Tiyatrosuna dönüştürülmektedir.

Silistre’de son yıllarda sadece Yordan Yovkov Tiyatro Merkezi tarafından tiyatro oyunları sahneleniyordu. Bu kararnameyle artık drama ve kukla tiyatrosunun da oyun sahneleme imkanı olacak. Razgrad ve Kırcaali’deki tiyatrolar tiyatro ve müzik merkezlerine dönüştürülüyor.

Bu karar da şu anda bu kurumlarda tiyatro faaliyetlerinin yanı sıra dans ve müzik alanlarında yürütülen faaliyetlere uymaktadır.

Aynı kararnameyle Kültür Bakanlığı’nın bütçesinden finanse edilecek yeni Nikolay Haytov Rodop Drama Tiyatrosu kuruluyor. 2010 yılında Smolyan (Paşmaklı) Tiyatrosu, Plovdiv (Filibe) Tiyatrosu ile birleştirildi. Daha sonra tüm tiyatro grubu görevden uzaklaştırıldı ve şu anda bölgede hiçbir tiyatro faaliyeti gerçekleştirilmemektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS