Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali bölgesinden bayanların katıldığı goblen sergisi açıldı

Kırcaali bölgesinden bayanların katıldığı goblen sergisi açıldı

05 Mart 2014

Kırcaali KRIG Sanat Galerisinde 17 ile 70 yaş arasında Kırcaali ilinden 50 bayan kendi elleriyle işledikleri goblenleri sergilemekteler. 9 Mart 2014 tarihine kadar açık olacak olan sergide toplam 125 goblen gösteriliyor. Onların arasında 6 x 6 cm boyutlarında minyatür goblenle birlikte 2.00 x 1.00 m boyutlarına ulaşan goblenler de görülebilir. Goblen şemaları özel bir bilgisayar programıyla geliştirilmiştir.

En genç goblen ustası Hristo Botev Yabancı Diller Lisesinde okuyan 17 yaşındaki Aleksandra Stankova. En büyük altı goblen Rubens’in bir resmini de işleyen Kırcaalili Dr. Rumyana Angelova tarafından hazırlanmıştır. Cebel’in Mişevsko köyünden Ayşe Ali, 3.Mehmet’in annesi Sultan 3.Murat’ın eşi Safiye Sultan’ın klasik bir portresini işlemiştir. Ardino’nun (Eğridere) Byal İzvor (Ak Pınar) köyünden Nesrin Banaşık, 19.asırdan İngiliz yazar Sophie Anderson’un Nazik Peri eserinden esinlenmiştir.
Sergide Paul Renoir, Gustav Klimt, Salvador Dali , Heinrich Byurkel ve daha başka dünyaca ünlü yazarların eserleri üzerine hazırlanan eşsiz goblenler görülebilir.
Geleneksel goblenlerin yanı sıra şu anda hit olan saat gibi çalışan goblenler, resim, ikona ve başka modern goblenlerle ip, boncuk ve kurdelenin kullanıldığı farklı tekniklerle işlenmiş goblenler de tanıtılıyor.
Kırcaali Haber

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS