Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan Başbakanları Rusçuk'ta Buluştu

Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan Başbakanları Rusçuk'ta Buluştu

07 Mart 2014

Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan başbakanları, Bulgaristan'ın Rusçuk kentinde üçlü hükümetlerarası toplantıda bir araya geldi.

Üç ülkenin bazı bakanlarının da katıldığı ortak toplantının ardından Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski ve Romanyalı mevkidaşı Victor Ponta, Sırbistan'ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek verdiklerini açıkladı.

Toplantıdan sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Oreşarski, "Batı Balkanlar'daki tüm ülkelerin AB üyeliğinin bölgeye yarar sağlayacağı inancında birleşen Bulgaristan ve Romanya, Sırbistan'ın başarılı bir şekilde AB üyelik görüşmelerini yapmasını ve birlik üyeliğine geçmesini destekliyor" dedi.

Toplantıda özellikle "Tuna stratejisi" ve karşılıklı işbirliğinin sağlayabileceği yararların üzerinde duran üç başbakan, ayrıca işsizlik ve yoksulluk, sınır ötesi işbirliği ve yatırım olanakları gibi konuların ele aldığını ifade etti.

Ukrayna krizinin de görüşüldüğü toplantıda, üç başbakanın krizin tüm bölgeye olumsuz etkilerinin olabileceği konusunda mutabık kaldığı açıklandı. Ukrayna ile ilgili varılan ortak görüşü dile getiren Başbakan Oreşarski, "Kiev ile Moskova arasında kurulabilecek daha verimli bir diyalog ortamı ile krizin etkilerinin uzun vadeli olması önlenebilir" dedi.

Romanya Başbakanı Victor Ponta da üç ülkenin ortak gelişim perspektifini paylaşmak zorunda olduklarını vurgulayarak, "Beraberce altyapı ve başka ekonomik projeleri geliştirmek zorundayız. Ülkelerimiz ortak bir perspektife sahip olmalı" diye konuştu.

Sırbistan Başbakanı İvitza Tacic ise üç komşu ülkenin her türlü uluslararası platformda müşterek tutumları savunduklarını belirterek, Romanya ve Bulgaristan'a Sırbistan'ın AB üyeliğine verdikleri destek için teşekkür etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS