Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de engelli çocuk ve gençler için 4 modern sosyal ev kuruldu

Kırcaali’de engelli çocuk ve gençler için 4 modern sosyal ev kuruldu

11 Mart 2014

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Belediyenin gerçekleştirdiği “Her Çocuğa Ev” adındaki en büyük sosyal projenin tamamlandığını bildirdi. Proje kapsamında engelli çocuk ve gençlere yönelik 3 aile tipi modern yerleştirme merkezi ve Veselçane semtinde Koruma Evi kuruldu. Proje sayesinde bu merkezlerde görevli olmak üzere 48 kişiye iş sağlanacak.

Basın toplantısında yer alan proje yöneticisi Müh. Vasil Bobekov, yeni inşa edilen merkezlere yerleştirilecek yaklaşık 50 engelli çocuk ve gence sosyal hizmet sunulacağını belirtti. Projenin amacı geçici olarak sosyal evlere yerleştirilen engelli çocuklar için aile ortamına benzer bir ortam sağlanacak modern yerleştirme merkezleri kurulmasıdır.

Her bir binanın 12 engellinin yerleştirilmesine uygun olarak inşa edildiğini ifade eden Bobekov, kriz durumunda daha iki çocuğun yerleştirileceği ayrı bir odanın da bulunduğunu belirtti. Bu evlerin hafif ve orta derecede engelliler için inşa edildiklerini söyledi. Burada çocukların hep birlikte büyük bir aile gibi yetiştirilip başarılı bir şekilde topluma entegre olmaları için kendilerini geliştirme imkanı sunulacağı öne sürüldü.

Müh. Bobekov, “Evlerin şehir merkezine, okul ve sağlık ocağına yakın olmasından ibaret projenin tüm koşullarını yerine getirdik. Yeni sosyal evler, Veselçane, Gledka, Baykal semtlerinde ve şehrin merkezinde pazara yakın bir yerde bulunuyor. Binalar görecekleri fonksiyonlara göre donatıldı. Üçü buhar, biri ise klima tesisatı ile ısıtılacak. Mutfak, mobilyalar, elektrik sobalar, buzdolapları, giysi kurutma makineleri, televizyon ve bilgisayarlarla donatıldı. Yeşillendirme çalışmaları yapıldı, bahçelerde hıyabanlar oluşturuldu, dinlenmek için ahşap kameriyeler kuruldu. Ayrıca bu evler güvenlik ve yangın alarm sistemlerine sahip. Engelliler için tamamen erişilebilir durumdalar. Zor yürüyenler için rampalar monte edildi, görme engelliler için de gereken ekipman vardır. Birden fazla kat olan binalar için asansör monte edilmesi öngörülüyor” dedi.

2 394 490 leva tutarındaki proje Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ile imzalanan sözleşme üzerine sağlanan hibe desteğiyle gerçekleştirildi.

Yeni kurulan sosyal evlerde hizmet verecek personel alımı ve yerleştirilecek engelli çocuk ve gençlerin seçimine ilişkin prosedürlerin de başlatıldığı bildirildi. Modern yerleştirme merkezlerinin bu yılın ortasında hizmete girmesi bekleniyor.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS