Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Başmüftü Mustafa Hacı, “Müslüman Toplumlarda Barışın Teşviki” konulu Uluslararası Konferansa katıldı

Başmüftü Mustafa Hacı, “Müslüman Toplumlarda Barışın Teşviki” konulu Uluslararası Konferansa katıldı

12 Mart 2014

Pazar günü dünyanın dört bir yanından 250’nin üzerinde İslam alimi, akademisyen ve dini önderler iki günlük “Müslüman Toplumlarda Barışın Teşviki” konulu Uluslararası Konferansına katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de bir araya geldiler.
Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Aliş Hacı’nın da davet edildiği konferans, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın himayesi altında ilk kez gerçekleştirildi.

Forumun amacı yıllardır Müslüman dünyayı etkileyen aşırı ideolojilerin, tarikatçılık ve terörizme karşı bir birleşik cephenin kurulmasıdır. Konferans sırasında katılımcılar insani değerler ve barışçıl komşuluk ilişkileri, kültürel diyalog ve insan hakları ile ilgili uluslararası sözleşmeler kapsamında çalışma mekanizmaları konularını tartışmak için fırsat buldular. Bilim adamları ve entelektüeller, insani değerlerin İslam dinindeki yeri, "cihat" ve "şeriat" kavramlarının yanlış anlaşılması, Fetva ve daha başka konular üzerinde de durdular.

Abu Dabi’de forumun açılışında yaptığı konuşmasında Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan, milletleri bölen mezhepsel savaşlar ve çatışmaların ana nedenlerinden birinin rasyonel fikirlerin olmayışı ve insanlığın temelinde yatan dinlere saygı ilkesinin çöküşü olduğunu söyledi.

Şeyh Al Nahyan, “İnsanların doğru yola dönmesi için zorlukların ve içinde yaşadığımız modern çağın taleplerinin farkında olan gerçek dini liderler ve alimler halklarının başına geçip onu doğru yola götürmek zorundadırlar” dedi.

Forumun sonunda açıklanan ve oy birliğiyle kabul edilen sonuç bildirisinde tanınmış bilim adamları ve Müslüman liderlerinden oluşan Bilgeler Konseyi kurulup ve İslam dünyasının çeşitli bölgelerinde yaşanan çatışmalarda uzlaşma yolu bulunması için gayret etmesine dair teklifte bulunuluyor. Teklifler arasında genç ve iyi bir eğitim almış Müslümanlardan oluşan bir ekibin dünyada barışı ve barışçıl komşuluğu yaymak için çalışmalar yürütmesi de bulunuyor.

Katılımcılar, forumun her yıl Abu Dabi’de gerçekleştirilmesini ve Müslüman toplumlarında barış kültürünün oluşturulması için ana katkı sağlaması açısından sonuç bildirilerinin teşvik edilmesini de teklif ediyorlar. Bununla birlikte periyodik bir yayın aracılığıyla İslam dünyasında barış meselesinin incelenmesine ilişkin çalışmaların da tanıtılması tavsiye ediliyor.

Foruma katılanlar Müslüman toplumları, ayrı birey ve gruplar, iktidardaki siyasi örgütler ve devletlerin işbirliği içerisinde olup insanlığa destek verip insanlığın her yönden gelişimi açısından diyalogu tek yaklaşım olarak görmelerinin sağlanması gerektiği hususunda hemfikir oldular. İnsanları hayır işlerinde teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Foruma katılan arasında Müslüman Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Şeyh Abdullah bin Bayyah, Birleşik Arap Emirlikleri İslam İşleri ve Vakıflar Komitesi Başkanı Hamdan Al Mazrui, Kuveyt Vakıflar ve Din İşleri Bakan Yardımcısı Adel Al-Falah, ISESCO Genel Sekreteri Abdülaziz Osman Altwaijri, Kafkasya Müslümanları İdaresi (KMİ) Başkanı Allahşükür Paşazade, birçok Müslüman ülke ve Müslüman topluluklarının dini liderleri hazır bulundular.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS