Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Batkovtsi’deki Avrupa Mahallesinde 32 ülke bayrağı dalgalandırılıyor

Batkovtsi’deki Avrupa Mahallesinde 32 ülke bayrağı dalgalandırılıyor

12 Mart 2014

Momçilgrad’ın (Mestanlı) Batkovtsi (Hasanoğullar) köyünde kurulan Bulgaristan’ın ilk Avrupa Mahallesi, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bayraklarının dalgalandırılmasıyla ün saldı. Birinci bayrak, 2007 yılında eski şoför, inşaat işçisi ve şimdi evinin garajında kaportacılık ve marangoz işleri yapan Hasan Sadık tarafından asılıyor. Dünyada Avrupa Mahallesinin simini duyurmayı hedefleyen adam, burada oluşturduğu etnografya müzesine AB üyesi ülkelerin bayraklarını dalgalandırmakta kararlı. En büyük sorunu zamanla aşınan bayrakların değiştirilmesidir.

AB üyesi tüm 28 ülkenin bayraklarından başka Amerika Birleşik Devletleri ve komşu ülkeler Sırbistan, Makedonya ve Türkiye bayrakları da burada dalgalandırılıyor. Her bir bayrağın altında o devletin nüfusu hakkında bilgi veren bir tabela bulunuyor. Birkaç yıl önce Belçika ve Almanya’nın büyükelçileri Rodop köyünü bizzat ziyaret etmek istediklerini ifade ederek, ülkelerinin bayraklarını göndermişlerdir.

Hasan Sadık, “Hiç kimseye karşı kin beslemiyoruz. Etnik grup veya dinine bakılmaksızın köye gelen herkes gerektiği gibi ağırlanacak” diye paylaştı. Momçilgrad İlçesinin köy turizmi geliştirmek için tüm koşullara ve potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Belediye Başkanı Akif Akif başta olmak üzere tüm Belediye yönetimin çalışma temposuna hayran. Son yıllarda ilçedeki birçok köyün görünümü oldukça değişmiştir.

Batkovtsi köyünde bulunan etnografya müzesi, Tatul yakınındaki Orfeyus’un Tapınağı ve bölgede başka tarihi ve kültürel yerleri ziyaret etmeye gelen turistler arasında ilgi görmeye devam ediyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS