Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Üniversite ve lise mezunları, staj sözleşmesiyle staj görebilecek

Üniversite ve lise mezunları, staj sözleşmesiyle staj görebilecek

12 Mart 2014

Mecliste bugün İş Kanununda değişiklikler kabul edilmesiyle mesleki deneyimi olmayan 29 yaş altındaki üniversite veya lise mezunlarının staj sözleşmesiyle staj görmelerine karar verildi.

Gençler 6-12 ay süreliğine stajyer olarak edindikleri mesleğe veya yeterlilik seviyesine göre işe alınacaklar.
Stajın süresi ve ücret sözleşmenin tarafları arasında kararlaştırılacak. Staj sonunda 14 gün içinde işverenin stajyer hakkında öneriler ve tavsiyeler hazırlaması şart. Bu belge stajyerin gelecek işverenlerine staj gördüğünü kanıtlamak için gereklidir.

Kanun değişikliklerine göre staj, işverenin yönetiminde veya onun belirlediği bir kişinin yönetiminde birinin okuduğu meslekle ilgili pratik beceriler elde etmesi amacıyla çalışmasıdır.

Eğitim süreci esnasında görülen stajlar, belirli bir mesleğin uygulanabilinmesi için zorunlu stajlar, iş pazarında aktif bir politika unsuru olarak görülen stajlar ve uluslararası stajlar İş Kanununun dışında kalıyor.

Stajyerler, iş sözleşmeleri kapsamında çalışanların sahip olduğu güvenli ve sağlıklı iş ortamı, sendikal örgütlenme, toplu iş sözleşmesi ve diğer tüm haklarına sahip olacaklar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS