Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Aralık 2019
HABERLER
AGD’NİN “II. BALKAN BARIŞ ÖDÜLܔ BULGARİSTAN'IN ESKİ CUMHURBAŞKANI JELYU JELEV’İN

AGD’NİN “II. BALKAN BARIŞ ÖDÜLܔ BULGARİSTAN'IN ESKİ CUMHURBAŞKANI JELYU JELEV’İN

23 Kasım 2006

Merkezi Edirne’de bulunan Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği (AGD) Yönetim Kurulu yaptığı son toplantıda 2. Balkan Barış Ödülü’ne, Bulgaristan’ın demokrasiye geçişteki ilk devlet başkanı ve Balkan Siyasi Kulübü’nün öncüsü Jelu Jelev’i layık gördü.

AGD’den yapılan açıklamada, Jelev’e ödülünün 14 Aralık 2006 tarihinde Edirne’de düzenlenecek ve tüm Balkanlardan çağrılacak basın mensupları ve konukların katılacağı bir törende verileceği bildirildi. Açıklamada, Jelev’in bu ödüle aşağıdaki şu gerekçelerden yola çıkılarak layık görüldüğü belirtildi.

- Jelev, baskıcı rejime karşı ülkedeki azınlık hakları başta olmak üzere insan haklarının savunucusu oldu. “Açıklık ve Yeniden Yapılanmayı Destekleme Örgütü”nü kuran Jelev, Romanya ve Eski Yugoslavya’daki Balkanları tehdit eden iç savaşın aksine Bulgaristan’ı kansız ve iç savaşsız bir yoldan demokrasiye ulaştırdı.

- Bulgaristan’daki diğer azınlıkların haklarına devlet başkanı seçildikten sonra da son derece önem veren Jelev izlediği politikalarla Türk dostu olduğunu kanıtladı, ülkede etnik barışın adeta mimarı oldu.

- Balkanlarda demokrasi, güvenlik ve terörizm üzerine sayısız toplantı ve girişimlere öncülük eden Jelev, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin önceki Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olmak üzere Balkan ülkelerinin eski ve yeni devlet adamlarını bir araya getirerek, Balkan Siyasi Kulubü’nün kuruluşuna öncülük yaptı.

- Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği, Bulgaristan Devlet Başkanı Georgi Pırvanov tarafından kendisine 7 Mart 2005 tarihinde Bulgaristan’ın en yüksek devlet rütbesi olan “Stara Planina”yı vererek ödüllendiren Sayın Jelev’e 2. Balkan Barış Ödülü’nü sunmaktan onur duyar.

Jelev Kimdir?

Jelu Jelev, 1935 yılında Türklerin yoğun olarak yaşadığı Veselinovo köyünde doğdu. Sofya Eyalet Üniversitesi Felsefe Fakültesi’ni bitirdi. 1960’lı yıllarda rejim karşıtı fikirleri nedeniyle baskı gördü ve sürgüne yollandı. 1988 yılında Açıklık ve Yeniden Yapılanmayı Destekleme Hareketi’ni kurdu. 1989’da Demokratik Güçler Birliği’ni (UDF) kurdu ve bütün muhalefet partilerle siyasi hareketlerin oluşturduğu oluşturdu bu birliğin birinci başkanı seçildi. 1990’da UDF’nin Parlemento Komite Başkanı seçildi. Aynı yıl parlamento tarafından Cumhurbaşkanlığına getirildi. 1992 yılında ise Bulgaristan’ın halk oyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu ve bu görevini 1997 yılına kadar sürdürdü. 1997 yılında kendi adını taşıyan bir vakıf kurdu. 2001 yılında ise Balkan Siyasi Kulübünü kurdu. Vakfın ve kulübün halen başkanlığını yürüten Jelev, bugüne kadar çok sayıda üniversiteden fahri doktorluk ünvanını aldı. Son olarak Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov tarafından kendisine Bulgaristan’ın en yüksek nişanı olan “Stara Planina” verildi. Evli ve bir çocuk babası olan Jelev Rusça, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS