Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Okul bütçelerinin kısıtlanması bazı okullarda sıkıntı yaşatabilir

Okul bütçelerinin kısıtlanması bazı okullarda sıkıntı yaşatabilir

17 Mart 2014

Kırcaali Bulgaristan İçin Koalisyon Milletvekili Milko Bagdasarov, Doğu Rodoplarda en büyük lise okulu olan Petko Raçov Slaveykov Lisesi bütçesinin kısıtlanmasından dolayı tatil edilmeleri zorunda kalınacağına dair uyardı. Bu sorunla ilgili aynı zamanda lisenin eski müdürü olan milletvekili eğitim ve maliye bakanlarıyla görüşecek. Kırcaali İlçesinde bulunan daha 4 okulda aynı sorunun olduğu belirtildi.

Bagdasarov, “Sofya, Filibe, Varna ve Burgaz ilçeleri dışında kalan birçok okulun bütçeleri kısıtlandı ve bu sebepten dolayı ders yılı sonunda iki ay tatil edilmeleri zorunda kalınabilir” dedi. Bu durumu Eğitim Bakanı Prof. Aneliya Klisarova ve Maliye Bakanı Petır Çobanov ile Bulgaristan İçin Koalisyonun düzenlediği seminerde ortaya atılacağını açıkladı. Milletvekili, “Maliye Bakanlığı ile bu soruna çözüm bulmak zorundayız. Okul bütçelerinin kısıtlanması her şeyi etkiliyor. Ya iki ay eğitim süreci olmamalı, ya da öğretmen maaşları veya okulun bakımı için sağlanan kaynakların azaltılması gerekecek” diye kaydetti.

Bazı okulların bütçelerinin yüzde 15-20 oranında kısıtlandığı belli oldu.

Bagdasarov’un ifadesine göre sorunun bütçe uygulaması kararnamesinin yanlış yorumlanmasından ileri gelmiştir. Bu yıl büyük ve ortaokulların bütçelerinin kısıtlanmasıyla elektrik ve su hesaplarının ödenmesi için küçük okullara daha fazla kaynak sağlanmıştır. Bu uygulamadan Kırcaali ilçesindeki 22 okuldan 5’i zarar görmüştür.

Bakan Klisarova, ülke çapındaki 3 bin okuldan yaklaşık 50’sinde böyle bir sorun olduğunu söyledi. Kırcaali, Satovça, Godeç ilçeleri de aralarında bulunan 4 ilçeden ihbar aldığı açıklandı. Belirttiğine göre belediye başkanları kararnameyi yanlış uyguluyor. Klisarova, “Bakanlığın kapıları okullara açık. Okulları parasız bırakmayacağız. Geçen yıl elektrik ve su masraflarını karşılamak için 9,4 milyon leva harcandı” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS