Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediyesi, şehrin Belçika’da kapsamlı tanıtımına hazırlanıyor

Kırcaali Belediyesi, şehrin Belçika’da kapsamlı tanıtımına hazırlanıyor

20 Mart 2014

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile Kırcaali’nin Onursal Vatandaşı Arkeolog Prof. Nikolay Ovçarov, Kırcaali’nin Belçika’da popülarize edilmesi amacıyla Belçika'da sergiler düzenlenmesi ile ilgili görüşmelerde bulundular.

21 Ekim Kırcaali Günü arifesinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek, ilçenin zengin tarihi ve kültürel mirası, bölgede turizmin, iş dünyasının ve Kırcaalilerin gelişimine ilişkin imkanların tanıtılması hedefleniyor.

17 Mart 2014 tarihinde Müh. Azis ile Prof. Ovçarov, Bulgaristan’ın Belçika Büyükelçisi Veselin Vılkanov ile görüştüler. Büyükelçi, Kırcaali Belediyesine Belçika’da etkinlikler düzenleme konusunda tam destek vereceğini ifade etti. Aynı gün AB Bölgeler Komitesi ve Avrupa Parlamentosunda iki kurumda sergi tanıtılması ve Kırcaali ile Belçika arasında iş bağlantılarını geliştirme imkanları konusunda görüşmeler yapıldı. Sergiyle Trakların Kalesi Perperikon ve başka eşi benzeri olmayan arkeolojik yapılar ve Kırcaali’nin doğal güzellikleri tanıtılacak.

18 Mart 2014 tarihinde Müh. Azis, Prof. Ovçarov ve Bölgeler Komitesinde Bulgaristan Belediyeler Birliği Temsilcisi Kamen Kumanov, Gent Belediye Başkanı Daniel Termont ve Bulgaristan’ın Doğu Flandre Fahri Konsolosu Vili Van İmpe ile bir araya gelip Kırcaali’nin Belçika'nın Flaman Bölgesinde Doğu Flandre ilinin merkezi Gent’te tanıtılması imkanları üzerine konuştular.

Ev sahipleri, sergi ve iki belediyeden iş adamları arasında görüşme düzenlenerek Doğu Rodopların tanıtımı konusunda yardıma hazır olduklarını ifade ettiler. Temmuz ayında Bulgaristan’ı ziyaret edecek olan Doğu Flandre Fahri Konsolosu Vili Van İmpe, Kırcaali’yi görmek için şehri ziyaret edecek.

Aynı gün Müh. Azis, Prof. Ovçarov, Büyükelçi Vılkanov ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Metin Kazak, Belçika'da Valonya’nın Liege ilinin başşehri Liege Belediyesini de ziyaret ettiler.

Liege Belediye Başkanı ve Senatör Willy Demeyer ile yapılan görüşmede de Kırcaali’nin bu şehirde tanıtılması ve çeşitli alanlarda ortak projeler hazırlama fikirleri görüşüldü. Ayrıca Perperikon Kalesinin Liege Üniversitesinde tanıtma imkanı üzerinde duruldu.

AB Bölgeler Komitesinin ikinci dönem üyesi olan Müh. Azis, Kırcaali’yi tanıtımında, “Kırcaali, Bulgaristan’ın en büyük 10 şehri arasında yer alıyor ve farklı etnik grupların barış içinde yaşamaları nedeniyle Hoşgörü Başkenti olarak ün kazanmıştır” diye vurguladı. Belediye Başkanı, Kırcaali’nin AB programlarınca büyük projeler gerçekleştiren en aktif belediyelerden biri olduğunu söyledi. Müh. Azis, “Brüksel’deki kurumlar dışında da tanıtarak, şehrimizin gelişimine yardımcı olmak istiyoruz “diye belirtti.

Prof. Ovçarov, Kırcaali’de Trak medeniyetine ait en büyük sayıda arkeolojik anıtlar olduğunu, ilçe sınırları dahilinde Balkanların en büyük Trak şehri Perperikon’un bulunduğuna dikkat çekti. Arkeolog, “Perperikon’u görmeye Almanya, Fransa’dan dahi turistler geliyor, burada tanıtımından sonra Belçika’dan da turistlerin bu yapıya ilgi göstermelerini umuyoruz” dedi.

Görüşmede Kültürden Sorumlu Kırcaali ve Liege Belediye Başkan Yardımcıları Elisaveta Kehayova ve Mehmet Aydoğdu da hazır bulundular.

Doğu Rodopların Gent ve Liege şehirlerinde aynı anda tanıtılması ve Kırcaali ile Liege arasında daha kalıcı işbirliği kurulması imkanları üzerine konuşuldu. Belediye Başkanı, Kırcaali İlçesi’nin Belçika’daki tanıtım etkinliklerinde Meclis üyeleri, turizm şirketleri, sivil toplum kuruluşları ve başka kuruluşların temsilcilerinin katılmasını arzu etmektedir.

Müh. Azis, Kırcaali İlçesi’nin AB’nin başkenti Brüksel ve komşu eyaletlerinde kapsamlı tanıtılması konusunda Ekonomi ve Turizm Bakanlığı ve Kültür Bakanlığından destek isteyecektir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS