Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan hava sahasını Yunan Hava Kuvvetleri koruyacak

Bulgaristan hava sahasını Yunan Hava Kuvvetleri koruyacak

20 Mart 2014

Bulgaristan savaş uçakaları eskidiği için hava sahasını gerektiğinde Yunan Hava Kuvvetleri koruyacak.
Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı ile Bulgaristan Savunma Bakanlığı arasında teknik aranjman (Technical Arrangement: ΤΑ) anlaşması imzalandı.

Yunanistan Hava Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Korgeneral Evagnelos Tournas ile Bulgaristan Hava Kuvvetleri Başkanı Tümgeneral Konstantin Popov 18 Mart Salı günü Teknik Aranjman’a imza attılar.

Sözkonusu Teknik Aranjman’ın gerekli araçların belirlenmesi ve iki devletin havaalanlarındaki hava polisliği için sınırlar ötesi operasyonların yapılması süreci ile ilgili olduğu kaydedildi.

Bulgaristan’ın savaş uçakları eski olduğu için hava polisliği operasyonlarının gerçekleştirildiğinde yapılan anlaşma çerçevesinde Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının aktif hale gelmesini ve Bulgaristan hava sınırlarında faaliyet göstermesi talep edilebilecek.

Yunan basınında, Yunan Hava Kuvvetleri’nin geçirdiği zor günlere rağmen, Yunan Hava Kuvvetleri’nin gerek nicelik gerekse de nitelik açısından NATO ve Avrupa genelinde en önemli ve önde gelen hava kuvvetleri arasında yer almaya devam ettiği belirtiliyor.

Bulgaristan Savunma Bakanı Angel Naydenov Yunanlı mevkidaşı Dimitris Avramopulos ile birlikte yaptığı açıklamada “İnanın bana, böyle bir anlaşma NATO çerçevesinde dahi birçok ülke arasında yoktur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Azınlıkça


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS