Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Merkez Seçim Komisyonu üyelerini atadı

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Merkez Seçim Komisyonu üyelerini atadı

20 Mart 2014

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Merkez Seçim Komisyonu (MSK) üyelerini atadı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, MSK üyelerini atamada Cumhurbaşkanının Mecliste temsil edilen parti ve koalisyonlar arasındaki oranı koruma ilkesine uyarak Ataka ve HÖH partilerinin 1’er adayını, Bulgaristan İçin Koalisyonun 5 adayını ve GERB partisinin 6 adayını atadığı belirtiliyor. Seçim Yasasına göre MSK’nın 2 üyesi Mecliste temsil edilmeyen, fakat Avrupa Parlamentosunda temsilcisi olan NDSV ve Mavi Koalisyon tarafından aday gösterilmiştir.

Açıklamada, “MSK yönetimi ayrı bir devlet organı değildir. Tüm MSK üyelerinin oyu aynı ağırlıktadır, yönetim ayrı bir oturum gerçekleştirmiyor, ayrı oylama yapamıyor ve verdiği oylar her bir üyenin oyuna eşittir. Seçim Yasası, hiçbir parti ve koalisyonun komisyonda çoğunlukta olmamasını öngörmektedir” deniliyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, Cumhurbaşkanını MSK kadrosunun oluşturulmasında partilerin oranlarında yanlış hesaplamalar yapıldığına dair suçladı. Sayın Mestan, “Cumhurbaşkanı MSK’da HÖH’ün bir yerini alıp Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisine verdi. Daha yarın bir mektupla tüm diplomatik misyonu Cumhurbaşkanının bu hareketinden haberdar edeceğim. HÖH üyeleri ve sempatizanlarından başka tüm Bulgar toplumunun bu konuda Cumhurbaşkanından açık seçik bir cevap almaları gerektiğini düşünüyorum ” dedi.

Meclis Başkan Yardımcısı Maya Manolova, Cumhurbaşkanını çıkarttığı kararnameyi yeniden gözden geçirmesini istedi. Daha sonra Meclis koridorlarında Manolova, Cumhurbaşkanının kanunları çiğnediğini söyledi. MSK’ın bugün atanan kadrosuyla da çalışmasında bir sorun olmadığını belirtti.
Cumhurbaşkanı bugün Mecliste MSK yönetimi seçimine ilişkin tartışmalar sürerken kararnameyi çıkarttı.

Milletvekilleri oybirliğiyle MSK Başkanı olarak İvilina Aleksieva’yı seçtiler. Bundan önce GERB’in Margarita Zlatareva’yı MSK Başkanlığına aday gösterdiği teklifi reddettiler. HÖH’ün adayı Sevinç Solakova MSK Genel Sekreteri seçildi. Ataka’nın adayı Mariya Musorlieva MSK Başkan Yardımcısı seçildi.

Meclis muhalefet tarafından teklif edilen Zlatareva’nın MSK Başkan Yardımcısı seçilmesini de kabul etmediler. GERB’in duygular üzerine hareket edilmeyip, MSK yönetiminin seçilmesi çağrısına rağmen bu gerçekleşmedi. Olay yeni bir skandal yaşanmasına sebep oldu, GERB milletvekilleri Meclis salonunu terk ettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS