Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
“Ahlak” Bilgi Yarışmaları Yapıldı

“Ahlak” Bilgi Yarışmaları Yapıldı

30 Mart 2014

Gümülcine S. Müftülüğü’ne bağlı olarak çalışan Yetişkin Bayanlar Kur’an Kursu ve Çocuk Kursları’nın katıldığı “Ahlak” Bilgi Yarışmaları dün (29 Mart 2014) Menetler- Skaloma ve Kozlukebir- Arriana köylerinde yapıldı. Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in de katıldığı yarışmada İbrahim Şerif’in, “Kırcaali bölgesiyle yarışalım. Ya biz gideriz, ya onlar gelir. Hiç fark etmez. Geçmişte de beraberdik, yine beraber oluruz.” sözleri ilgi uyandırdı.

Menetler ve Kozlukebir köylerinde düzenlenen “Ahlak” Bilgi Yarışması’na Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in yanısıra din görevlileri, vaizeler ve yüzlerce soydaşımız ilgi gösterdi.

Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, Menetler ve Kozlukebir camilerinde yaptığı kısa konuşmada Bayan Kur’an Kurslarından yetişmiş bayanların katıldığını, tüm katılımcıları tebrik ettiğini ve Kırcaali Bölge Müftüsü Mehmet Beyhan’ın aralarında bulunduğunu söyledi.

Şerif, “Bayan irşad ekibimiz bayanlarla gerektiği gibi çalışmakta. Kendilerini tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum.Dünya artık şekil değiştirdi. Bugün Kırcaali’den gelen Müftü ve vaizeler 45 dakikada buraya geldiler. Bize artık çok yakınlar. Benim bir de hayalim. Gelsinler, neler yaptığımızı görsünler. Önümüzdeki yıllarda Bulgaristan’la neden yarışmayalım! Kırcaali bölgesiyle yarışalım. Ya biz gideriz, ya onlar gelir. Hiç fark etmez. Geçmişte de beraberdik, yine beraber oluruz. İnşallah zamanın değişen şartlarını biz de iyi kullanırız. Onlar komünizmi yaşadılar. Bizdeki heyecanın onlarda olduğunu zannetmiyorum. Onlara bazı şeyleri göstermemiz gerektiğine inanıyorum.”

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, bu güzel etkinliğe davet edildikleri için Müftü’ye teşekkür ettiğini söyledi.

Mehmet, “Katılım çok güzel. Sizleri tebrik ediyorum. Rabbim, beşikten mezara kadar öğrenmeyi nasip etsin. Öğrendiklerimizle amel etmeyi ihsan eylesin. Müftümüz, Kırcaali ile bir yarışma yapabilir miyiz, demişti. Biz bunu yapalım ama, şu anlatılır: Aslan terlemiş ve çok yoruldum demiş. Yanıbaşındaki serçe de ben de çok yoruldum demiş. Aslanın yorulması, terlemesi farklı olur, serçeninki farklı olur. Müftümüzün de ifade ettiği gibi yeni yeni kurumsallaşmaya, toparlanmaya gayret ediyoruz. Kırcaali’ye gelirseniz kaynaşırız. Aynı bölgenin insanlarıyız. Yıllarca bizleri fuzuli sınırlarla ayırdılar. Ama Kırcaali artık çok yakın. Bizim etkinliklerimize katılın. En yakın tarihte, 21-22 Nisan gibi Kırcaali’de Kutlu Doğum programı tertip etmeyi düşünüyoruz. Yine 6 Mayıs’ta Yedi Kızlar Camisinde bir etkinliğimiz var. Buralara katılırsanız bizleri çok memnun edersiniz.” Görüşlerini paylaştı.

Müftü yardımcısı Fehim Ahmet S. Müftü İbrahim Şerif’e ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’e teşekkür etti.

Bir süre yarışmacı bayanları izleyen Müftüler İbrahim Şerif ve Beyhan Mehmet daha sonra da Kozlukebir köyündeki çocukların yarışmasını izlediler. Burada da çok kısa konuşmalar yapıldı ve çocuklara başarılar dilendi.

Her iki müftü de daha sonra yenilenmekte olan Işıklar- İpion ve Evrenköy- Evrenoz köylerindeki camileri gezdiler. Beyhan Mehmet böyle güzel eserlere katkı sağladıkları için köy halkına ve İbrahim Şerif’e teşekkür etti.

İbrahim Şerif ve Beyhan Mehmet daha sonra da Kurcalı köyünde bir düğüne katıldı, düğün sahibini tebrik etti ve çiftlere mutluklar diledi. Beyhan Mehmet böyle bir ortamda sıcak insanlarla bir arada olmaktan çok memnun olduğunu belirtti.

Rodop Rüzgarı

Kaynak: İbrahim Baltalı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS