Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ünlü piyanist Rüya Taner: “En büyük hayalim babamın yönettiği orkestra’da babamın solisti olmaktı”

Ünlü piyanist Rüya Taner: “En büyük hayalim babamın yönettiği orkestra’da babamın solisti olmaktı”

03 Nisan 2014

T.C. Filibe Başkonsolosluğu ve BULTİŞ’in organizasyonuyla, ünlü piyanist Rüya Taner ve Türkiye’nin başlıca perküsyon sanatçılarından Dinçer Özer 10 Nisan 2014 tarihinde Filibe Devlet Operası’nda bir konser vereceklerdir.

Kırcaali Haber Gazetesi'nden Sebahat Ahmet, ünlü piyanist Rüya Taner ile söyleşi yaptı.

Sayın Rüya Taner, Kırcaali Haber Gazetesi okuyucularına kendinizi tanıtır mısınız?

Babamın orkestra şefliği eğitimini gördüğü Almanya’da doğdum. Müzisyen bir aileden geliyorum. Rahmetli Büyükbabam bandonun kurucusuydu. Babam ilk piyano öğretmenim ve halam Küçük yaşlarımda Ankara’ya giderek kısa bir süre değerli hocalarım Mithat Fenmen ve Tulga Cetiz ile çalıştım. İkisini de rahmetle anıyorum. Değerli Piyanistimiz İdil Biret’in tesadüfen Kıbrıs’ta gerçeklesen konserinde kendisine dinletildim ve hemen yurtdışına gitmem konusunda aileme yön verdiler.
KKTC Devlet Bursu ile Londra da Guildhall School of Music and Drama da 11 yaşında junior bölümüne girdim ve buradan ender verilen 'konser piyanisti ' ödülü ile mezun oldum. İngiltere’de süren öğrenimim sırasında İngiltere çapında Mozart ve Liszt birincilik ödülleri
kazandım. 1988 yılından bu yana Asya, Amerika, Latin Amerika, Arap Emirlikleri ve
Avrupa’nın hemen hemen tümünde 50 ülkeye yakın şehirlerde solo resitallerim ve orkestra esliğinde konserlerim oldu.

Hayatınızın en büyük dönüm noktası nedir?

Hayatımın en büyük dönüm noktası mezuniyetimden sonra sanatsal kişiliğimle kendi ayaklarım üzerinde durabilmeyi öğrenmek kendimi tanıyarak sanatsal ve bir yorumcu olarak seslendirdiğim eserleri dinleyiciye de kabul ettirmek. Çok rekabetçi bir meslekle uğraşıyoruz ancak herkesin yeri ayrıdır diye düşünüyorum ve farklılık yaratabilmek çok önemli. Birçok şeyden ödün veriyoruz günlük uzun suren çalışmalarımızla konserlere hazırlanabilmek için.

En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

En büyük hayalim babamın yönettiği orkestra’da babamın solisti olmak. Çok şükür iki kez bunu yapabildik. Bambaşka anlatılması güç duygulardı. Çok gurur verici ve bir o kadar da duygu yüklü. Her gün yeni hedeflere ulaşmaya çalışıyorsunuz, günün sonunda ulaşmanız gereken hedef, yetişmeniz gereken yeni program ve konserler, yeni projeler. Motivasyonu çok yüksek bir o kadar da büyük mesuliyet, disiplin isteyen bir meslek.

Şu anda yaptığınız işin dışında ne iş yapmak isterdiniz?

Su anda yaptığım işin dışında sorunuza iş değil bu esasında, herkesin hobi olarak yaptığı keyif aldığı bir şey. Ne mutlu ki bizlere Allah böyle bir yetenek verdi. Ailelerimiz bunu keşfetti ve imkanlar tanındı. Bana düsen bunları en iyi şekilde değerlendirebilmek. Ancak balerinlere çok imreniyorum. Bale eğitimi de almıştım. Müzik ağır bastı. Kendimi masa başında bir işte hayal edemem, yine sanatla iç içe olurdum.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS