Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Seçim Yasasında değişiklikler yapılıyor

Seçim Yasasında değişiklikler yapılıyor

03 Nisan 2014

Bugün Meclisin ilk gündeminde Seçim Yasasında değişiklikler öngören önerge kabul edildi. Kanun önergesi Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Milletvekili Tsetska Tsaçeva ve bir grup milletvekili tarafından teklif edildi.

Yeni düzenlemeye göre Mecliste temsil edilen partiler tarafından seçilen Merkez Seçim Komisyonu (MSK) üyelerinin18’e çıkarılması, yönetimin ise başkan, sayısı belirtilmeksizin başkan yardımcıları ve sekreterden oluşacak.

Ayrıca MSK’nda Avrupa Parlamentosunda milletvekili olan partilerin de birer temsilcisi olacak.

Yeni yasal metni 161 milletvekilinden 104’ü tarafından destek gördü. GERB ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri olumlu oy verirken, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Ataka milletvekilleri olumsuz oy kullandılar.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in MSK üyelerine ilişkin kararnamesine HÖH partisinin itiraz etmesi sonucunda bu yasal düzenlemeye gidildi. Kararnameye göre MSK üyesi olarak GERB’in 6, BSP’nin 5, Ataka ve HÖH’nin 1’er, Avrupa Parlamentosunda milletvekili olan NDSV ve Mavi Koalisyonun da 1’er temsilcileri olması belirlenmişti. Artı, Mecliste temsil edilen partilerin MSK yönetiminde yer alacak temsilcileri seçilmişti.

Yeni düzenleme ile MSK üyelerinin arttırılmasıyla HÖH partisinin bir temsilcisi daha olmasına imkan sağlanacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS