Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılara karşı protesto

Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılara karşı protesto

04 Nisan 2014

Bugün onlarca gazeteci ve vatandaş basın ve ifade özgürlüğünü protesto etmek üzere İçişleri Bakanlığı binası önüne toplandılar.

Sosyal paylaşım ağında “Bugün kızmamız gerek, yarın geç olabilir” adında açılan bir grup, BTV sunucusu Genka Şikerova’nın artık ikinci kez özel aracının ikinci kez kundaklanması nedeniyle destek çağrısında bulunuyor.

BTV Haber Müdürü Venelin Petkov, Şikerova’nın eski ve mevcut meslektaşları protesto için toplandılar.

Şikerova, “Gördüğüm ilgiden dolayı çok duygulandım. Buraya gelip gelmeme konusunda tereddüt ettim, çünkü dikkat odağı olmak istemem, fakat benim görüşüm prensip meselesidir. Vatandaşa veya gazeteciye yönelik olsun farketmeksizin, ben her türlü baskıya karşıyım” dedi.

Olayla ilgili Avrupa Gazeteciler Birliğinin bildirdiği görüşte kurumların açıklama yapmak zorunda oldukları belirtiliyor.

Bu birliğin üyesi olan İvan Radev, cevapların önemli olduğunu, ülkenin şiddete ihtiyacı olmadığının altını çizdi.
Radev, “İki gün önce Genka’nın arabasının kundaklanması olayı ilk değil. Geçen hafta 7 Gün Spor Gazetesinin Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Vladimir Zarkov’a da saldırı düzenlendi.

Radev, “Ondan önce Saşo Dikov’un ve Galevi kardeşlerle ilgili araştırma yapan Dupnitsalı gazeteci Lidiya Pavlova’ya da saldırılar yapıldı. Bu suçların hiçbir faili tespit edilemedi. Bir gazeteciye karşı saldırı düzenlendiği zaman kurban sadece kendisi değil, tüm toplumdur. Bu gazeteci baskıya boyun eğerse, tutumunu değiştirip olayları dürüst yansıtmaktan vazgeçerse, o halde onun tüm dinleyicileri, seyircileri, okuyucuları, yani tüm toplum kaybediyor” dedi.

Dün Başsavcı Sotir Tsatsarov’un Saşo Dikov ve Genka Şikerova’nın araçlarının yakılmasıyla ilgili mahkeme süreçlerini yürüten herkesle çalıştay gerçekleştirdiğini açıklandı.

Başsavcı, İçişleri Bakanlığı ve savcılığı bu tür suçları sadece kayıt eden kurumlar olduklarına dair eleştirdi.

Protestocularla görüşmeyi reddeden İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev, Mecliste gazetecilere yapılan saldırılara ilişkin davalarla ilgili açıklamada bulundu.

Yovçev, Genka Şikerova’nın aracını yakanların tespit edilmesi için elinden gelen her şeyin yapıldığını söyledi.

Tanıkların ifadeleri alındığını ve o bölgede bulunan kameralardan görüntülerin alındığını kaydetti. Şu anda şüpheli yok, nedenler belli değil, fakat araç kasten yangına verilmiştir.

Yovçev, uygun olmadığı için protestocularla görüşmediğini ifade etti.

Bu arada Filibeli gazeteciler de Şikerova’nın lehine bir deklarasyon yayınladılar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS