Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilagrad’da atık su arıtma tesisi projesi esnasında kazılan sokaklar asfaltlanıyor

Momçilagrad’da atık su arıtma tesisi projesi esnasında kazılan sokaklar asfaltlanıyor

07 Nisan 2014

Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi, ilçe merkezinde bulunan sokakların onarımına ilişkin 1,7 milyon levalık bir proje başlattı. Bu yıl ağustos ayında düzenlenen geleneksel Dünya Mestanlılar Buluşmasından önce Atık su Arıtma Tesisi Kurulması projesinin çalışmaları esnasında kazılan ana sokaklar tamamen asfaltlanmış olması bekleniyor.

Proje Bölgelerin Büyümesi ve Sürdürülebilir Gelişimi Kamu Yatırım Programı kapsamında sağlanan mali kaynaklar sayesinde gerçekleştirilecek. Bu yeni program dahilinde devlet bütçesinden bölgelerin kalkınması için ek olarak 500 milyon leva tahsis edilecek.

Belediyenin kazandığı Çevre Programınca mali kaynaklar sağlanan tam adıyla Su ve Kanalizasyon Şebekesinin Onarımı, Modernleştirilmesi ve Tamamlanması ve Atıksu Arıtma Tesisi Kurulması projesi dahilinde sadece yeni su borusu ve kanalizasyon monte edilen sokaklara asfalt döşenecek. Ülkede atıksu arıtma tesisi projeleri gerçekleştiren birçok belediyeler böyle bir sorunla karşılaştı. Bu belediyelerin yönetimleri Çevre ve Su Bakanlığından kazılan sokakların asfaltlanması için ek kaynak sağlanması talebinde bulunmuşlardır. Momçilgrad Belediyesi bu sorunun çözümünü hükümetin gerçekleştirdiği yeni kamu yatırım programında buldu. Bu amaçla kasabada ayrı ayrı semtlerde oturan vatandaşlara hizmet eden sokakların onarılmasına ilişkin bir projeyle programa aday oldu.

Atıksu arıtma tesisi projesi esnasında kanalizasyon çalışmaları yapılan sokakların ve kaldırımların asfaltlanması birkaç gün önce başladı. Şu anda Nikola Petkov, Orfey ve Bulair sokaklarında çalışmalar sürüyor.

Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif, “Atıksu arıtma tesisi projesinin gerçekleştirilmesi eskimiş altyapı yüzünden son derece zor oluyor. Dünya Mestanlılar Buluşmasına kadar ilçe merkezindeki “Makas” ve “Gümülcine” gibi ana sokakların tamamen asfaltlanmış olmasını umuyorum” dedi.

Başka iyi bir haber de atıksu arıtma tesisi projesinin üstencileri Petır Beron İlköğretim Okulunun behçesinde bulunan spor sahasının asfaltlandırılması için gerekli malzemeleri sağlayarak yardımcı olacaklarına dair söz vermişlerdir. Bu öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersleri için gerekli bir şeydir. Şu ana kadar okulun yönetimi belediye temsilcileriyle gerçekleştirdiği temaslarda spor sahasının asfaltlanması konusuna odaklandı.

Bununla birlikte atık su arıtma tesisi projesi esnasında yeni 5,494 kilometrelik kanalizasyon sistemi kurulması ve 15.3 km kanalizasyon ve 13,303 km de içme suyu şebekesinin yeniden yapılandırılması çalışmaları yüzde 60 oranında gerçekleştirildi. Nisan ayının sonuna kadar Suşevo köyü yakınında kurulan yeni atık su arıtma tesisinin ilk testleri yapılması bekleniyor.

Belediye yetkilileri, atık su arıtma tesisi projesinin gerçekleştirilmesi sürecinde ilçe merkezi sakinlerinin anlayış ve sabır göstermeleri çağrısında bulunuyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS