Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrat Belediyesi, çiftçilere toprak işleme makineleri sağlıyor

Momçilgrat Belediyesi, çiftçilere toprak işleme makineleri sağlıyor

09 Nisan 2014

Momçilgrat (Mestanlı) Belediyesi, yerli çiftçilere toprak işleme makineleri sağlamaktadır. Belediye idaresinin desteğiyle şu ana kadar 1 000 dekara yakın toprak sürüldü. Bu yardımın yapılması için tek şart çiftçilerin Avrupa Birliği programlarınca destek almamalarıdır.

Toprak işleme makinelerine Gruevo (Hayranlar), Nanovitsa (Ali bey Konağı), Ptiçar (Ahatlar) ve Bagryanka (Boyacılar) köylerindeki çiftçilerin en büyük ilgi gösterdikleri belli oldu.

Hatırlatmak gerekirse, geçen yıl Belediye Başkanı Akif Akif, gerçekten hayvana bakan veya torak işleyen çiftçilere AB programlarına aday olmaları için belediye arazi fonundan toprak sağlanılmasında öncelik tanınacağını duyurmuştu. 2014 Bütçesinin kabulü sırasında da tarımın teşvik edilmesine yönelik ek kaynaklar öngörülmüştü.

Toprak işleme makineleri sağlanılması sayesinde çiftçiler işlenilen arazinin büyüklüğü ve bulunduğu yere göre bir dekar toprak sürümünde 25-35 leva arasında tasarruf ediyorlar.

Kanunların gönüllü anlaşmalar imzalanarak belediyelere işlenilmeyen toprakları kiraya verme yetkisi tanıdığı için arazi kiracıları da bu hizmetten yararlanabilirler. Kiracılar belirli bir alan için ortalama kira parasını ödemekteler.

Kira belediyenin bütçesi dışında oluşturulan bir hesapta toplanmakta ki bu toprakların sahipleri veya mirasçıları tarafından talep üzerine temin edilebilir.

Momçilgrat Belediyesi için önümüzdeki yılda tarımla ilgili olarak sebze-meyve ve et işleme tesisleri kurulması temel öncelik olmaya devam ediyor.

Bilindiği gibi, yerel bir parlamento kararı temel amacı belediye yatırımları çekmek için potansiyeli olan sektörler ve sanayi gelişimine katkıda bulunmaktır belediye işletmenin kurulmasını oy vardır.

Bilindiği üzere Yerel Meclisin kararıyla bir belediye şirketi kurulmasına karar verildi. Bu şirketin faaliyetleriyle ilçe sınırları dahilinde yatırım yapılmasına yönelik potansiyele sahip sektör ve branşların gelişmesine katkı sağlanılması amaçlanıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS