Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Dostlar Saz Grubunun “Rumeli Esintisi- 1” adlı ilk albümü tanıtıldı

Kırcaali Dostlar Saz Grubunun “Rumeli Esintisi- 1” adlı ilk albümü tanıtıldı

11 Nisan 2014

Bu akşam Kırcaali BUKET Kadın Derneğinin çatısı altında faaliyet yürüten Dostlar Saz Grubunun “Rumeli Esintisi -1” adlı ilk CD albümünün tanıtımı gerçekleştirildi.

Kırcaali’de Ömer Lütfi Derneği salonunda Buket Derneği tarafından düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü.

Etkinlikte resmi konuklar arasında Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Belediye Başkan yardımcıları Elisaveta Kehayova ve Hüseyin Ahmet, Kırcaali Belediyesi Genel Sekreteri Sezgin Bekir, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Kamu Denetçisi Akif Emin, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet hazır bulundular.

BUKET Kadın Derneği Başkanı Sabiha Mestan selamlama konuşmasında CD tanıtımına gelen herkese teşekkür etti. Dostlar Saz Grubunun ilk CD albümünün Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in teşvikiyle, maddi ve manevi desteğiyle dünya yüzü gördüğünü kaydederek, kendilerine minnettar olduklarını ifade etti. Ayrıca her zaman derneğe destek verdiğini belirterek, HÖH İl Başkanı Bahri Ömer’e, Kırcaali ilindeki ilçe HÖH Kadın Kolları başkanlarına da teşekkürlerini sundu.

Daha sonra Buket Derneğine bağlı olan Türk Halk Müziği Topluluğunun 4.yaşını doldurduğunu belirterek, bu zaman zarfında topluluğun faaliyetlerinin tanıtıldığı bir slayt gösterisi sundu. 20 bayan ve 6 kişilik orkestradan oluşan Türk Halk Müziği Topluluğunun yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen birçok etkinliklere katılmasından başka, TRT Avaz, TRT İNT ve Tek Rumeli TV programları için yapılan çekimlerde yer aldığı belirtildi. Dernek başkanı şimdiye kadar destek gördükleri kurum, Türkiye ve Yunanistan’dan da olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları ve şahıslara şükranlarını ifade etti.

Ardından Dostlar Saz Grubu yöneticisi Osman Cavlak, grubun üyelerini tanıttı. Gruptaki diğer isimler çıkardığı albümle ün yapan Ali Emin, Ahmet Başaran, Yusuf Hüseyin, Beysin Şen ve en yeni ve genç üyesi Sevkan Ozan. “Rumeli Esintisi -1” albümü 12 Rumeli türküsünden oluşuyor. Albümde grup halinde seslendirilen türkülerden başka, Beysim Şen’in seslendirdiği Deryalar, Osman Cavlak’ın Mutluluk Treni Gelip de Geçmiş ve Ahmet Başaran’ın Nevriye’m Nerelerde türküleri yer alıyor.

Osman Cavlak, böyle bir albümün Bulgaristan’da ilk defa çıkarıldığını kaydederek, “Halkımıza layık bir şey yaptık. Bununla gurur duyuyoruz. Türk kültürünü, türkülerimizi yaşatmaya çalışıyoruz ve yaşatmalıyız!”dedi. Bu akşamki organizasyondan dolayı Sabiha Mestan’a, dernek üyelerinden Leyla Arif’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Ayrıca albümün çıkarılmasında büyük katkısı olan Belediye Başkanı Hasan Azis’e şükranlarını sundu. Dostlar Saz Grubunun aslında 10 yıl öncesi kurulduğunu belirten saz ustası, ilk albümlerine sahip olmalarının sevincini yaşadıklarını paylaştı. Ali Emin’in çıkardığı ilk albümünden sonra sözü ve müziği Osman Cavlak’a ait bir albüm üzerinde çalıştıkları açıklandı. Ayrıca Eylül ayından sonra Buket Kadın Koro Grubu ile birlikte bir albüm daha çıkarmayı planladıkları belirtildi.

Program, Dostlar Saz Grubunun ilk albümlerinden türküleri seslendirmeleriyle devam etti. Ayrıca Deryalar ve Alan Çayırlarında türkülerinin hikayeleri anlatıldı. Saz ve söz ustaları izleyicilerin büyük beğenisini topladı.

Program, “Rumeli Esintisi 1” albümünün tanıtıma gelenlere dağıtılmasıyla son buldu.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS