Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Sedefçe maden ocağından cevher elde edilmesine ilişkin çevresel etki değerlendirmesi raporu tartışıldı

Sedefçe maden ocağından cevher elde edilmesine ilişkin çevresel etki değerlendirmesi raporu tartışıldı

15 Nisan 2014

Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi ile Kırcaali Gorubso şirketi bölge halkının görüşü, önerileri ve tavsiyelerinin de dahil edilmesine imkan sunulacağı işbirliği memorandumu imzalayacak. Bu karar bugün Belediye Meclis oturum salonunda gerçekleştirilen Sedefçe köyünde bulunan maden ocağından cevher elde edilmesiyle ilgili maden çıkarmanın çevre üzerindeki etkileri hakkında değerlendirme raporunun kamu tartışmasında alındı.

Tartışmada çevre örgütleri ve basın temsilcileri, Haskovo Bölge Çevre ve Su Koruma Müfettişliği ve Konçe (Atalan) ile Sedefçe köylerinin sakinleri yer aldılar.

Kırcaali Gorubso Şirketi İcra Müdürü Jivka Kovaçeva, “İşbirliği memorandumu imzalanmasıyla yerli halkın ve belediye yönetiminin yeni önerileri ve tavsiyelerinin dahil edilmesine imkan vererek, bölgenin gelişimine yönelik güzel hizmetlerde bulunacağız” diye bildirdi.

Önümüzdeki aya kadar memorandumun gerçek olması bekleniyor.

Gorubso Şirketi, Konçe çevresindeki kaptajın maden ocağı alanına girmesi nedeniyle yeni bir su boru hattı kurulmasını üstlendi. Belediyenin belirleyeceği inşaat malzemeleri ve gerekli teknik araçların yanı sıra yerli işçilerin ücretleri için gerekli kaynaklar da kuruluş tarafından sağlanacak.

Konçe köyü muhtarı Sebahtin Kadir, bir hafta önce gerçekleştirilen çalıştayda köyün içme suyu şebekesinin yeniden yapılması kararından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gorubso şirketi temsilcileri, “Güney kesimde gürültüler ses emici duvarlar sayesinde önlenecek ve patlama olmaksızın çalışmalara başlanacak. Bu kesimde patlatma faaliyetleri olmayacak, çünkü taş ocağı köy yakınında bulunuyor. Bu bölgede kazı çalışmaları kepçe ve yer altını kazma makinesi kullanılarak yapılacak. Gerekli olduğunda Merkez kesimde patlatma faaliyetleri gerçekleştirilecek” dedi.

Maden ocağını işletme sırasında şimdi kullanılan yollar kullanılacak. Trafik akışı günde 2-3 sefer fazlalaşacak, ocaktan gelip geçen taşıma araçlarının gürültüsü hafif bir artış gösterecek. Nüfusa yönelik gürültü seviyelerinin aşılması beklenmiyor. Çeşitli madencilik faaliyetleri, ağır kamyon ve yer altını kazma makineleri kullanımından ayrılan gazların miktarında az bir artış olacak ve insanların sağlığını tehlikeye atacak seviyeye ulaşması mümkün olmayacak. Bu durum kirletici maddelerin modellenmesiyle kanıtlanmıştır.

Sedefçe Maden Ocağına en yakın mahallede oturan Hasan Paşalı, maden çıkarmanın çevre üzerindeki etkileri hakkında değerlendirme raporunda öngörülen önlemlerin n gerçekleştirilmesini umduğunu paylaştı.
Belediye Başkan Yardımcısı Erol Mehmet, Gorubso Şirketinin tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik aldığı önlemleri sordu. Şirket tarafından arkeolojik yapılara rastlandığında Bölge Tarih Müzesine bildirileceği ve kurtarma çalışmaları yapılacağı güvencesi verildi.

Şirket tarafından Momçilgrad Belediyesine Nov Jivot Toplum Merkezine teslim edilecek bölgede elde edilen kristal ve mineraller numuneleri hediye ettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS