Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Gorna Krepost köyünde geleneksel maye düzenlendi

Gorna Krepost köyünde geleneksel maye düzenlendi

01 Mayıs 2014

Geleneksel olarak 1 Mayıs’ta Kırcaali’nin Gorna Krepost (Karallar) köyünde düzenlenen maye yüzlerce kişiyi bir araya getirdi. Mayenin organizasyonu yerli Alevi-Bektaşi toplumu tarafından tüm köy halkının maddi ve manevi desteğiyle gerçekleştirildi.

Maye, yerli Alevi halkının erenler evliyası Hıdır Baba’nın anısına yaptıkları çok eski zamanlardan beri süregelen bir gelenektir. Gelenler onun ruhuna, türbedeki mezarı başında ellerini bağlayarak dua okudular, ayrıca camide babanın adına mevlit okundu ve Hıdır Baba anısına cem evine toplanıldı. Dualardan sonra sıra, daha fazla para yardımı toplamak amacıyla sembolik yapılan açık artırmayla türbeye verilen hayvanlar (kuzu, tavuk) ve çeşitli eşyalar satıldı, gelecek yılki maye için para sağlandı.

Açık attırmaya konuk olarak katılan Kırcaali Belediye Başaknı Müh. Hasan Azis ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekili Mustafa Ahmet de katıldılar.

Köy şenliğine gelen konuklar arasında Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı olan Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı Elisaveta Kehayova da hazır bulundu. Konuklara ev sahipliğini yerli Alevi yöneticileriyle birlikte Gorna Krepost muhtarı Gülten Mustafa yaptı.

Günümüzdeki maye, gençlerin ve çocukların eğlendiği şenlik haline gelmiştir ve bundan dolayı Alevilerin dışında etraf köylerden ve tüm Kırcaali bölgesinden çok sayıda vatandaş Gorna Krepost köyüne akın etti. Ayrıca Türkiye’den çok sayıda Aleviler, özel olarak Gorna Krepost mayesine geldiler.

Gelenlere bu defa da geleneksel pilav ikram edildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS