Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sınırda bulunan 10 bin kaçakçı yasa dışı yollarla yurda girmeye çalışıyor

Sınırda bulunan 10 bin kaçakçı yasa dışı yollarla yurda girmeye çalışıyor

08 Mayıs 2014

İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev’in emriyle hazırlanan rapor Suriye’den yeni 10 bin kaçakçının yasa dışı yollarla yurda girmeye çalıştıklarını gösteriyor. Ülkede bulunan mülteci kamplarının mülteci statüsü kazanan mültecilerin Avrupa ülkelerine çalışmaya gitmelerinden dolayı yenilerini kabul etme imkanı var. Üç ay içinde iş bulamayan mültecilerin ya geri dönmeleri gerekiyor, ya da zorunlu olarak geri döndürülecekler.

Raporda, Bulgaristan-Türkiye sınırında bulunan ülkeye yasa dışı olarak girmeye çalışan 10 bin kişinin başlıca Kürt asıllı Suriye vatandaşları ve Afganistan vatandaşları olup Merkez ve Batı Avrupa ülkelerine kalıcı olarak yerleşme niyetinde oldukları yazıyor.

Raporda İzmir’de daimi ikameti bulunan bir Suriyeli vatandaşın yaşa dışı olarak Kürt kökenli kişilerin Avusturya ve Almanya’ya taşınmasını organize ettiği de bildiriliyor. Türkiye plakalı ağır yük kamyonlarında gizlenen kaçakçıların şoförün bilgisi ve yardımıyla Batı Avrupa ülkelerine götürüldükleri belirtildi.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre geçen 6 tatil günlerinde 78 kişinin yakalandığı, onlardan 48’inin Bulgaristan-Türkiye sınırında, 2’sinin Bulgaristan-Yunanistan sınırında ve 28’inin de sınır kapısında yakalanmışlardır.

Harmanli’deki mülteci kampının kapasitesinin 2 buçuk misli arttırılacağı açıklandı. Yakın zamanda bu kampta 4 bin yabancı yaşamını sürdürebilecek. Şu anda bu kampta 900 kişi bulunuyor, onların arasında 25 çocuk bulunmakta. Dün sadece bir saat içinde kampa yeni 8 mülteci kabul edildi. Kamptakilerin sorun çıkarmamaları için yeni kurallar oluşturulmuştur. Kurallara uyulmadığı takdirde 50-200 leva arasında ceza uygulanacak.

Kampta çeşitli teşkilatların gönderdiği yardımların kötüye kullandığı söylentilere son verilmesi üzere yabancılara yemek kuponları ile yemeklerin dağıtılmaya başlandığı bildirildi.

Mayıs ayında kampta kurulacak video gözetim sistemi sayesinde sürekli takip edilecek. Bununla birlikte mutfak bölümü kurulacak. Şu anda kampa yemekler Svilengrad’ın Pıstrogor köyündeki sığınmacı kampının mutfağından getiriliyor.

Pıstrogor’daki kampın kapasitesi 300 kişi. Dün kabul edilen yeni 5 kişiyle burada kalan mültecilerin sayısı 274 oldu.

İçişleri Bakanlığından üç mobil operatör için de geçerli 1466 numarasının güncellendiği ve bir mesaj göndererek herkesin 1 leva bağışta bulunabileceği hatırlatıldı. Ayrıca internet üzerinden de Bulgar Kızılhaç sitesi aracılığıyla para bağışı yapılabilir.

Türkiye sınırında kurulan tel örgünün inşaat çalışmalarında 133 askeri görevli yer alıyor. 30 km uzunluğunda kurulacak tel örgüsünün 27 Nisana kadar 2647 metresinin hazır olduğu bildirildi. Tel örgünün haziran ayında hazır olması bekleniyor.

Gotse Delçev kasabasında bir tekstil şirketi işleten Alman işadamı Bertram Rolman, mültecileri şirketinde çalıştırmak üzere eğitime hazır. Sadece 80 mültecinin iş bürolarına iş için başvurduğu belli oldu.

Gırmen’in Ribnovo köyü sakinleri Suriyelilere yardımcı olmaya hazırlar. Daha önce de köy camisine yerleştirilen bir Suriyeli aileye elinden geleni esirgemedikleri belli oldu.

Nova Zagora’nın Banya köyünde bulunan kamptaki mültecilerin sayısının kapasitesine göre yarıya düştükleri bildirildi. Kapasitesi 70 kişi olan kampta 37 kişi bulunuyor. Daha önce yerleştirilen kaçakçıların mülteci statüsü sahibi olduktan sonra ülkede büyük şehirlere veya Avrupa ülkelerine gurbete gittikleri bildirildi.

2013 yılında Bulgaristan-Türkiye sınırında yasa dışı yollarla yurda girmeye çalışan 11 158 kişi tespit edilmiştir. 2014 yılında bu kaçakçıların sayısı 593 kişidir.

Bugünkü tarihe kadar Yabancılar Kurumunun merkezleri, Göç Müdürlüğüne ait evlere ve başka adreslere 5 992 kişi yerleştirilmiştir. Yılın başından bu yana kadar Yabancılar Kurumu toplam 3418 kişiye mülteci statüsü vermiştir. Bu da günde ortalama 42 mülteci statüsü verildiğini gösteriyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS