Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yağmurdan dolayı tütün ekimi gecikti

Yağmurdan dolayı tütün ekimi gecikti

12 Mayıs 2014

Nisan ayında yağan yağışlardan dolayı tütün ekimi gecikti. Krumovgrad İlçesinde Avren köyü muhtarı Dimitır Antonov, “Şu ana kadar tütün üreticileri tütün dikimini yüzde 40 oranında gerçekleştirebildi” dedi. 2014 yılında Yunanistan sınırı yakınında bulunan Avren bölgesinde 3 500 dekara yakın oryantal tütün yetiştirilmesi planlanmaktadır. Geçen yıl yetiştirilen tütüne bakış az bir düşüş gözleniyor. Antonov, “Bölge halkı bu yıl da tütün yetiştirmeyi karar verdi, çünkü başka bir alternatif yok.

Tütün ve Tütün Ürünleri Kanununda yapılan değişikliklerden sonra yeni rekoltenin zamanında ve daha yüksek fiyatlarda satılmasını umuyorlar” diye paylaştı.

Fotinovo (Hatipoğulları) muhtarı Nazif Akif, “Kirkovo İlçesine bağlı Fotivo köyü bölgesinde bugüne dek tütünün yüzde 30’u ekildi. Tarlalara girilmiyor, çamur içindeler, fakat insanları ciddi bir şekilde endişelendiren durum tütün ocaklarında fidanların çürümeye başladığı ve ilaç kullanmak zorunda kaldıklarıdır” diye izah etti.

Belirttiğine göre yağmur yağmaz ve hava sıcak olursa önümüzdeki haftalarda üreticiler tütün ekimini geciktirmeyi telafi edebilecekler.

Şu anda Kırcaali bölgesindeki tarım ilçe şubelerinde tütün yetiştiren üreticilerin kayıt başvuru formları kabul ediliyor. Tütün üreticileri en son 15 Mayıs 2014 tarihine kadar kaydını yaptırabilir. Tütün Üreticileri Sicili oluşturulmasıyla gerçekten tütün yetiştiren üreticiler, tütün alanları, tütün cinsleri ve başka bilgi edinilmesi amacı güdülmektedir. Uzmanlar bu şekilde tütün piyasasındaki temel alıcıların kimler olduğunun da tespit edileceğini düşünüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS