Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaalili şair Şefika Refik, Uluslararası III. Balkan Türk Şairleri Buluşması’na katıldı

Kırcaalili şair Şefika Refik, Uluslararası III. Balkan Türk Şairleri Buluşması’na katıldı

12 Mayıs 2014

Kırcaalili genç yazar ve şair Şefika Refik, bu yıl 8-10 Mayıs tarihlerinde 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Balkan Türk Şairleri Buluşması'na Bulgaristan’ı temsil etti. Kosova'nın 'Doğru Yol' Türk Kültür ve Sanat Derneği, Mamuşa Belediyesi ve Edirne Valiliği tarafından 3. Balkan Türk Şairleri Prizren Buluşması'na 8 ülkeden 20 şair katıldı. Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Prizren şehrinin Türk edebiyatı alanında önemli bir yer olduğunu vurguladı. Yağcılar'ın konuşması ardından sözü alan Edirne Valisi Hasan Duruer, Kosova'da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Üç gün süren Uluslararası 3. Balkan Türk Şairleri Prizren Buluşması çerçevesi kapsamında, Kosova'da bulunan şair ve yazarlar Kosova'nın değişik şehirlerinde değişik etkinlikler düzenledi. Program, 8 Mayıs Perşembe günü Mamuşa ve Prizren'de okul ve Lise'lerinde gerçekleşen şair - okur buluşması ile başladı. Aynı akşam, "Balkanlarda edebiyat dergiciliği" adlı altında panel düzenlendi.

9 Mayıs cuma günü, Prizren'de Sinan paşa Camii'nin bahçesinde "Balkanlarda Türkçe" konulu panele çok sayıda dinleyici katıldı.

Cuma akşamı "Doğru Yol" Türk Kültür ve Sanat Derneği'de şairler şiir dinletisi sundular. Cumartesi akşamı Üsküp, Makedonya'da, Çifte hamam'da 'Köprü Derneği' tarafından şiir akşamına katılan Şefika Refik ve diğer şairler şiir severlerle buluştular.

Şefika Refik, 1978 Kırcaali doğumlu. Plovdiv Paisiy Hilendarski Üniversitesi’nin Kırcaali Şubesi’nde Türkçe, Bulgarca ve İngilizce bölümlerinden mezun oldu. Daha sonra aynı okulda Türkoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yaklaşık 9 yıldır Kırcaali bölgesinde Türkçe, İngilizce ve Bulgarca öğretmenliği yaptı. Şu anda Kırcaali’nin Kostino (Kemikler) köyünde İvan Vazov İlköğretim Okulu’nda İngilizce öğretmenidir. Yazar Balkan Türküsü dergisinin Kırcaali temsilcisidir.

Genç şair ve yazarın bazı eserleri Bulgaristan’da çıkan Türkçe gazete ve dergilerde yayınlandı. Şefika Refik, gazetemizin sayfalarını da şiir ve hikayelerinden başka, çeşitli konularda yazdığı yazılarla renklendirmektedir.
Şairin, 2013'de yayımlanmış "Her gün yaşamak" adlı şiir bulunmaktadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS